<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Radno vozilo

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja ostalih e-vozila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
FranjoZG

PostPostano: 10.2.2017. pet. 17:20    Naslov: Radno vozilo Citirajte i odgovorite

Molim vaša mišljenja prije nego se upistim i gradnji (i bacanje novca). Planiram početi čim zatopli...

Trebam vozilo za "grunt". Za prevesti tačke trave ili zemlje ili gnoja. Nešto slično onom vozilu što po željezničkim stanicama razvozi pakete (ima slika negdje na forumu) samo što bi imalo volan i sjedalicu.
Dimenzije bi bile: širina - manje od 1m ili tu negdje, dužina - 1,5 do 1,7m

Težina= cca 50Kg + moja malenkost = 150 kg

Uspon koji mora savladati je cca 20 stupnjeva.
Pogon na sva 4 kotača.
Brzina: hod pješaka, 4-5 km/h

Kotači: od tački promjera cca 30cm
Pogon: 4 motora od brisaća spojena direktno na osovinu
Akumulatori ispod sica ili ako bi prekratko trajali nekakav agregat pa ispravljač

Prednja i zadnja osovina ne bi bile fiksno spojene već bi (zbog neravnog terena) bile spojene osovinom koja se može uvijati oko svoje osi (nekakav zglob). To mi je jednostavnije nego zaseban ovjes za svaki kotač, a želim da su uvijek sva 4 u dodiru s podlogom.

Razmišljam da se i zadnji kotači mogu skretati kao i prvi radi lakšeg obilaska prepreka (grmnje, vočke) i manjeg luka pri skretanje (u vinograd, na stazu u vrtu itd).

Prijenos sa volana na kotače ne bih radio pologama već sajlama koje se namataju/odmataju sa osovine volana. Omjerom promjera osovine volana i poluge kod kotača na koju se spaja sajla mogu odrediti koliko moram okrenuti volan za najveći otklon kotača.

Motor brisaća mi odgovara zbog pužnog prijenosa tako da ne trebam raditi kočnice. Gledao sam imaju oko 100W i 60 o/min. Znači brzina bi bila cca 3,5 km/h i to je OK. E sad, da li je 400 w dovoljno snage? Budući da se radi o velikoj redukciji, zakretni moment se bitno povečava.

Bio bih zahvalan na svakom komentaru, ideji, svjetu. Do sada se nisam upuštao u ovakove poslove. Nekada sam radio kao elektroničar pa je nošto malo zanja ostalo...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
bmwcabrio

PostPostano: 10.2.2017. pet. 17:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

20 stupnjeva uspona, 250kg ,motorici od brisaca i to sve bez kocnica Shocked
Nebih pokusavao.
Brzina je mala ali.....
[Vrh]
FranjoZG

PostPostano: 11.2.2017. sub. 16:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako ne bi išlo s motorima od brisača, koje motore upitrijebiti i gdje ih nači?
Bitan mi je pogona na 4 kotača jer inače "šlajdra", što je isprobano s kultivatorom koji nema problema sa snagom, ali na usponu prokliže.

Bitno je i da nije brz jer krivudam između bilja, brzina 3-4 km/h je maksimalna.

Isto tako je zgoan pužni prijenos upravo zato da izbjegne kočnice. Ukupan put je dužine cca 200m, uspon - natovaren, nzibrdo - prazan.

Elektromotori su mi pogodni jer izbjegavan prijenose, kardane itd, motori idu direktno na kotače.
[Vrh]
Misko1987

PostPostano: 11.2.2017. sub. 18:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

FranjoZG je napisao/la:
Ako ne bi išlo s motorima od brisača, koje motore upitrijebiti i gdje ih nači?
Bitan mi je pogona na 4 kotača jer inače "šlajdra", što je isprobano s kultivatorom koji nema problema sa snagom, ali na usponu prokliže.

Bitno je i da nije brz jer krivudam između bilja, brzina 3-4 km/h je maksimalna.

Isto tako je zgoan pužni prijenos upravo zato da izbjegne kočnice. Ukupan put je dužine cca 200m, uspon - natovaren, nzibrdo - prazan.

Elektromotori su mi pogodni jer izbjegavan prijenose, kardane itd, motori idu direktno na kotače.
ima kultivatora s a 4 pogonom na prikolici pogon
[Vrh]
OldDog

PostPostano: 11.2.2017. sub. 19:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja nebi išao na pužni pogon.
Ako ti se bilio što pokvari, od elektrike ili mehanike, makar i na samo jednom kotaču,
ili se isprazni baterija, ne možeš ga pogurati, šlepati ni pomaknuti s mjesta.
Možeš ga jedino nositi, a neće biti baš prelagan.
[Vrh]
FranjoZG

PostPostano: 12.2.2017. ned. 10:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

To što se ne da gurati, nije problem, neću se micati s nim sa svoje zemlje. Mogu ga ostaviti gdje je, skinuti dio...

Zanima me sama ideja koju sam iznio, da li drži vodu ili bacam novce.

Kultivator + prikolica mi ne odgovaraju jer je uvijet da bude usko i kratko. Moram se s tim provlačiti između bilja.

Da li netko zna izračunati kolika je snaga potrebna za vući cca 250 kG uz uspon od cca 20 stupnjeva pri prcini od 2-3 km/h?
Tražio sam po net-u i koliko sam uspio shvatiti cca 800W. Jesam li u pravu? Onda bih morao tražiti kamionske brisaće, oni mogu imati i 250W
[Vrh]
AlexRi7

PostPostano: 6.5.2017. sub. 18:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

masa praznog vozila je 250kg pretpostavljam,
koliko je masa s teretom?
da li bi bio dovoljan starter od 24V od nekog kamiona/kombia za pogon? cca 2kw?
[Vrh]
riba

PostPostano: 6.5.2017. sub. 20:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

Starter je nažalost samo za startanje i jako kratkotrajan rad.
[Vrh]
OldDog

PostPostano: 7.5.2017. ned. 07:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

Starter n e može... ali
Ako bi našao dinamo od nekog starog kamiona, (dok se nije ugrađivao alternator),
to bi moglo poslužiti.
[Vrh]
eltico

PostPostano: 8.5.2017. pon. 13:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislim da bi ipak trebao ići na mehanički diferencijal, npr. od scootera četverocikla namjenjenog za slabije pokretne. Robustan je, kotači budu razni, ali verzija koja postiže 20-ak km/h ima promjer 315mm. Na njima je rješena i sigurnost - ne kreće ako je meh. zakočen, koći kod puštanja gasa... Imam klijenta koji uopće ne koristi meh.disc kočnicu, a vozi uvjek na max. Sistem je u pravilu 24V.

2.
Neznam dali ti išta pomaže/znači, ali imam komplet 800W BLDC motor (1000 o/min max) sa odgovarajućim kontrolerom na 48V
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja ostalih e-vozila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.