<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Traubek II
Idite na Prethodna  1, 2, 3 ... 24, 25, 26 ... 30, 31, 32  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električna vozila s tablicama
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
bmwcabrio

PostPostano: 19.3.2017. ned. 18:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

danas ujutro tankam auto na benzinskoj u podsusedu....
kad me odjednom zabljesnula narančasto-zelena
, proletio si fakat dosta brzo, čak iznenađujuće brzo.
kaj si bježao od murije ?
Very Happy Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
E Lupo

PostPostano: 19.3.2017. ned. 18:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

Žurio je u Samobor na punjenje Smile
[Vrh]
bmwcabrio

PostPostano: 19.3.2017. ned. 18:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

palac palac
Kako se vozio i trebalo mu je Very Happy
[Vrh]
Roman

PostPostano: 20.3.2017. pon. 10:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:
Roman je napisao/la:
Razmislit ću o tome, Trebao bih ga voziti kao dodatni i nekako jednostavno spajati izvana na postojeći i onda ga uštekati na drugu fazu na Menekeš adapteru i evo ga odmah duplo brže punjenje. Imaš li ti tako nešto i kako si ga ti spojio. Treba ga spojiti u paralelu sa postojećim i narihtati isti napon kao na postojećem. Da li smeta ako postojeći daje 18 A a dodatni bi davao 16 A i da li bi se to računalo kao da puni sa 34 A.

Kod mene je sporo punjac 16A u paraleli sa brzim punjacem 40A - moraju biti podeseni na isti napon i onda ih spajas u parelelu, nema veze ako su razlicite snage jer se struje zbrajaju.

Jedino sto treba paziti je da punjace ne spajas na baterije kada su iskljuceni jer dolazi do iskrenja koje ponekada ubije ispravljac(e) - znaci ako bi ovaj dodatni povremeno spajao onda ga prvo moras ustekati na strani 220V i tek onda, kada se probudi, na baterije. Kod mene su punjaci spojeni Anderson konektorima 50A iako su stalno u autu, ali dobro dodje kada ih treba izvaditi.

Dobro znam da punjače ne smijem spajati bez uštekavanja u 220 V ali za tu svrhu koristim I jednu običnu žarulju 110 V 40 W koju spojim privremeno u seriju I kada se ona ugasi brzo prikopčam kontakt bez iskrenja. Smile

Probati ću do slijedećeg "dalekog putovanja" staviti dodatni čubijev punjač u Traubeka I time poduplati brzinu punjenja.
[Vrh]
Roman

PostPostano: 20.3.2017. pon. 10:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

bmwcabrio je napisao/la:
danas ujutro tankam auto na benzinskoj u podsusedu....
kad me odjednom zabljesnula narančasto-zelena
, proletio si fakat dosta brzo, čak iznenađujuće brzo.
kaj si bježao od murije ?
Very Happy Very Happy

Istina, obavio sam poluhomersko putovanje a na tom djelu sam proletio sa nekih 70-tak km/h. Išao sam u Zaprešić gdje sam se malo prikopčao na punionicu tek da vidim gdje je i da li radi. Zatim sam krenuo prema skeli a to je savršeno prijevozno sredstvo jer za pogon koristi tok rijeke i kormilom upravlja na koju stranu rijeke želi ići. Budući da je nosivost skele 12 tona mogla je prevesti Traubeka skupa sa mnom i prijateljem. Osim toga tu je dubina 2,8 m pa nije bilo opasnosti od nasukavanja. Smile Skelarina je 10 kn i onda smo sretno stigli do Samobora i prikopčali se na punionicu pa u šetnju, jelo, piće, kremšnite itd.

Na povratku sam samo otišao do Svete Nedjelje gdje sam našao punionicu te samo provjerio da li radi. Zatim smo se spustili do obilaznice i onda sam malo dao gasa Traubeku pa smo jurili 85 km/s (obilaznica ide malo nizbrdo do čvora Jankomir) do Lučkog gdje smo se skinuli sa obilaznice i otišli doma. Uglavnom lijepi izlet po lijepom vremenu uz ukupni trošak od 10 kn (skelarina). Prešli smo ukupno jučer 78 km.
[Vrh]
OldDog

PostPostano: 20.3.2017. pon. 13:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

Roman je napisao/la:
Cose je napisao/la:
Roman je napisao/la:
Razmislit ću o tome, Trebao bih ga voziti kao dodatni i nekako jednostavno spajati izvana na postojeći i onda ga uštekati na drugu fazu na Menekeš adapteru i evo ga odmah duplo brže punjenje. Imaš li ti tako nešto i kako si ga ti spojio. Treba ga spojiti u paralelu sa postojećim i narihtati isti napon kao na postojećem. Da li smeta ako postojeći daje 18 A a dodatni bi davao 16 A i da li bi se to računalo kao da puni sa 34 A.

Kod mene je sporo punjac 16A u paraleli sa brzim punjacem 40A - moraju biti podeseni na isti napon i onda ih spajas u parelelu, nema veze ako su razlicite snage jer se struje zbrajaju.

Jedino sto treba paziti je da punjace ne spajas na baterije kada su iskljuceni jer dolazi do iskrenja koje ponekada ubije ispravljac(e) - znaci ako bi ovaj dodatni povremeno spajao onda ga prvo moras ustekati na strani 220V i tek onda, kada se probudi, na baterije. Kod mene su punjaci spojeni Anderson konektorima 50A iako su stalno u autu, ali dobro dodje kada ih treba izvaditi.

Dobro znam da punjače ne smijem spajati bez uštekavanja u 220 V ali za tu svrhu koristim I jednu običnu žarulju 110 V 40 W koju spojim privremeno u seriju I kada se ona ugasi brzo prikopčam kontakt bez iskrenja. Smile

Probati ću do slijedećeg "dalekog putovanja" staviti dodatni čubijev punjač u Traubeka I time poduplati brzinu punjenja.

Postoji sigurniji način, i jedini ispravan ( koji je stručno priznat).
Za paralelno vezivanje punjača koji nisu identični treba koristiti vezu sa diodama.
[img][/img]
Diode trebaju trajno držati struju punjača (obično trebaju hladnjak ) i dvostruki napon baterije.
U ovakvoj vezi punjači ne moraju čak ni biti istog napona.
Struja punjenja ja jednaka zbiru struja punjača dok se ne dostigne napon onoga punjača koji ima manji napon.
Tada on prestaje puniti i struja punjenja ja jednaka struji drugog punjača dok se ne dostigne njegov napon.
Sa ovakvom vezom se punjači mogu ukopčavati i iskopčavati, po volji jedan ili oba, bez opasnosti od udarnih šokova i varničenja, i kad nisu uključeni.

Za serijsku vezu nejednakih punjača treba koristiti diode po šljedećoj šemi:

Sve drugo su improvizacije za koje vrijedi Marfijev Zakon.
[Vrh]
lisicakm

PostPostano: 20.3.2017. pon. 14:05    Naslov: Citirajte i odgovorite

odličan post respekt
[Vrh]
OldDog

PostPostano: 20.3.2017. pon. 18:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pitanje za Romana i Ogija:
-Zašto Traubek II nije u vozilima sa tablicama? Shocked
Da mu nije slučajno policija skinula tablice??? Ubi se Upitnik
[Vrh]
Roman

PostPostano: 20.3.2017. pon. 18:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja sam već odavno objavio da sam prošao atest i registrirao Traubeka ali je to Ogi valjda previdio a ja poslije nisam pitao za to. Meni je svejedno gdje je, glavno da je registriran i vozi.
[Vrh]
BB

PostPostano: 20.3.2017. pon. 19:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

OldDog je napisao/la:
Da mu nije slučajno policija skinula tablice??? Ubi se Upitnik

pa valjda zato što na njegovom avataru nema tablica Very Happy
[Vrh]
Roman

PostPostano: 23.4.2017. ned. 20:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jučer u subotu 22.04.2017. sam uspješno obavio još jedno planirano "daleko putovanje" u Koprivnicu preko Križevaca. Ovaj puta sam poveo i dvije suputnice kako bi putovanje bilo zanimljivije. Krenuo sam u 9:00 iz Zagreba i polako se uputio prema Dugom Selu Slavonskom avenijom i dijelom obilaznice do silaska za Dugo Selo. No kada smo stigli u Dugo Selo šok jer je glavna cesta zatvorena zbog radova pa su nas mještani uputili najkraćom obilaznicom preko polja i gudura. Tu je Traubek pokazao i terenske sposobnosti jer je put savladao bez problema. Nakon oko kilometar i pol terenske vožnje vratili smo se na glavnu cestu i dalje je sve išlo kao po loju. Stigli smo oko 10:30 u Vrbovec te se prikopčali na punionicu i tamo ostali oko sat vremena ispijajući kavicu. Nakon toga smo krenuli prema Križevcima i tamo vrlo lako i brzo oko 12 sati našli punionicu na parkingu Bille pa se prikopčali i u šetnju gradom. Na punjenju smo ostali dva sata pa smo u 14 sati krenuli dalje. Od Križevaca do Koprivnice je bilo na par mjesta jačih uzbrdica ali je Traubek sa nas troje to sve bez problema savladao u četvrtoj brzini. Doduše, osjetio se manjak snage i usporio je ali je svako brdo izvukao normalno. Krajolik je na putu prekrasan i sa stupova su nas iz gnijezda gledale rode i čudile se, pa koji su sad ovi. Smile Čudili su se i neki vozači koji su nas pretjecali kao da nikad nisu vidjeli Traubeka. No mi smo i dalje suvereno jurili cestom 60 km/h pa smo i tako došli u Koprivnicu malo iza 15 sati. Budući da sam prvi puta bio autom u Koprivnici trebalo je naći punionicu ali imali smo sreću jer smo odmah na putu prema centru nabasali na punionicu koja je na Podravkinom parkingu. To je brza AC/DC ELEN-ova punionica i bila je slobodna pa sam odmah odlučio prikopčati se na nju. Zanimljivo je da ona nije označena na puni.hr ali tu je pa sam se uspješno prikopčao i tu ne treba nikakva kartica samo se stisne AC na touch screenu i stvar počne puniti. Tada smo otišli u šetnju do centra i kod tržnice sam uočio isto takvu punionicu koja isto nije na puni.hr. Prošetali se popili pojeli u dobrom restoranu povoljnu klopu i nakon četiri sata punjenja u 19 sati krenuli nazad za Zagreb. U povratku smo preskočili punjenje u Križevcima pa smo došli do Vrbovca i tamo se prikopčali. Tu smo ostali sat vremena pa krenuli u Dugo Selo i tamo se punili sat vremena. Budući da je glavna cesta zatvorena službeni obilazak nas je vodio na priključenje na obilaznicu u Rugvici pa smo se tamo priključili ali to je bilo dosta stresno jer iako sam ja jurio 70 km/h drugi su jurili i po 160 tako da je bilo blicanja i vjerojatno psovanja ali je sve dobro prošlo jer sam nakon 4 km otišao na Zagreb zapad i sišao sa obilaznice pa poslije nije bilo stresa. Definitivno se, pogotovo po noći ne treba voziti Traubekom po autocesti. Ja to nisam niti planirao ali zatvorena cesta u Dugom Selu me prisilila na korištenje autoceste.
No bez obzira na te teškoće sretno smo stigli kući u ponoć i tako je ovo putovanje od ukupno 207 kilometara trajalo 15 sati. Cure nisu baš bile presretne takvim razvojem događaja ali nisu se puno bunile. Ja sam ih na početku upozorio ali me nisu valjda dobro razumijele pa su čak u Koprivnici spominjale vlak za povratak ali sam ih ipak nagovorio da ostanu u Traubeku. Ako Traubek stane treba netko gurati. Very Happy

Danas sam baš razmišljao o tome kako sam se Traubekom sa električnim pogonom vratio u srednji vijek kada su putovanja kočijom trajala tjednima pa i mjesecima uz puno usputnih zaustavljanja za hranjenje ili promjenu konja. Smile
No ipak ispunio sam svoj cilj i došao do Koprivnice i natrag. Sada ću se vratiti na uglavnom gradsku vožnju od 10-15 km dnevno i odmoriti se malo od "dalekih putovanja" a poslije tko zna možda ipak prihvatim poziv za druženje u Rijeci i tako pobijem teoriju većine običnih ljudi da se električnim autom ne može na more. Smile Tu teoriju su već neki pobili kao npr: OldDog, eltico, bmwcabrio pa bih se i ja mogao njima pridružiti ali o tom potom. Cool
[Vrh]
ogi
Site Admin

PostPostano: 23.4.2017. ned. 21:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

OldDog je napisao/la:

Oprosti Roman, slobodno mi pošaljite PP ako ne reagiram palac
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
eltico

PostPostano: 24.4.2017. pon. 08:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Baš mi je drago da uživaš.
Treba dosta strpljenja, svakako, ali u gušt je velik. Suputnici to obično ne razumiju.
Nevezano za el.vozila, često ljudi odu na nekakav izlet kao da imaju nekakvu obavezu što prije sve obaviti i dođu doma umorni. Di su bili, šta su radili?

Uživaj i dalje palac
[Vrh]
BuBi_zgb

PostPostano: 6.5.2017. sub. 16:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cestitke Romanu! Smile ...pehar je napravljen kod mene u radioni! Smile

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
markocale

PostPostano: 6.5.2017. sub. 17:16    Naslov: Citirajte i odgovorite

Čestitke. respekt
[Vrh]