<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Samogradnja Xiongda 2 brzine

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih bicikla
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
kayakasha

PostPostano: 15.11.2016. uto. 09:00    Naslov: Samogradnja Xiongda 2 brzine Citirajte i odgovorite

Pozdrav!

Složio sam ovaj kit na svom biciklu i rekoh sebi da ću ga opisati malo na forumu za slučaj da nekog zanima. Prošlo je skoro 400km otkad ga koristim i super sam zadovoljan s njim.

Krenuo sam u izradu ebike-a sa sljedećim željama:
- da bude legalan i pedelc
- da bude čim lakši (treba ga dignuti na 2 kat po stepenicama)
- da mi skrati vrijeme povratka s posla
- da mi pomaže dok pedaliram, a ne da se oslanjam isključivo na njegov pogon
- da iskoristim postojeći bicikl
- da bude čim jeftiniji (kad sam ga slagao, tvornički mid drive kojeg sam probao i koji izgleda i vozi super se mogao nabaviti za oko 2200€; mene je ispalo ~700€ s mojim biciklom)

Živim u Rijeci, naselje Pulac i do posla u centru imam ~5km nizbrdice. Što će reći da do kuće imam uzbrdicu, u tih 5 km visinska razlika je 350m s par uspona s više od 30% nagiba. Ja imam 75kg i mogu reć da sam u formi. Pretraživajući po netu došao sam do zaključka da su mi opcije Xiongda 2 brzinski motor ili Bafang Mid drive. Odlučio sam se za Xiongdu jer sam uspio naći na ebay-u samo motor za 200€ iz UK. Firma je pandaebikes.com, ali ne drže više te motore jer im je mala marža. Inače su ga prodavali već upletenog u stražni ili prednji obruč, ali su nekim slučajem imali i ovog neupletenog za stražnji obruč.

Morao sam downgrade-ati 9 brzina na 7, a to je povuklo dosta dodatnog troška, pogon, lanac i druge sitnice. Bilo bi malo jeftinije da sam uzeo već upleteni motor za prednji pogon, ali da li bi to zadovoljavalo navedene želje ostaje upitnik.

Malo o motoru: Xiongda 2 speed motor u sebi ima kvačilo koje prebaci u niži stupanj kad brzina padne ispod 10km/h. Zbog toga može savladavati uzbrdice bez da dođe do pregrijavanja. Više o motoru možete saznati na https://endless-sphere.com/forums/viewtopic.php?f=3&t=58490&sid=4efc1871c0131fc556dbdbb1f33bb870

Pletenje kotača i ugradnju novih dijelova mi je odradio Giro bike, a bateriju je složio grgga s foruma od članaka Sony Konion US18650V3 koje sam kupio prethodno, u konfiguraciji 13s3p. Baterija ima kapacitet
za 4 povratka u brdo (20ak km) na levelu 2. Vjerojatno ću kad dođe do toga da moram promjeniti bateriju ići na kombinaciju 13s2p s nekim člancima većeg kapaciteta. Time ću sniziti masu za cca 0.5kg. Bateriju sam smjestio na sic stangu s obujmicama za cijevi. Kutiju za bateriju sam napravio od lima i presvukao sam je neoprenom.

Sve u svemu super sam zadovoljan kako ide. Budući da mi je do posla nizbrdo ne koristim el. pogon. U povratku sam najčešće u levelu 2 (od 5) pomaganja (level 3 kad sam umorniji i neželim se oznojit). Nisam
još stavio torque arm, tako da sam ga na kratko samo probao na levelu 4 i 5. Mogu ga bez problema dignuti na rame i popeti u stan i na posao na 4kat. Istina nisam ga vagao, a i nemam ga sa čime usporediti jer sam jedio probao haibike, ali samo voziti, ne i dizati.

Plan mi je maknuti trokutastu torbu i napraviti kućište za kontroler na mjestu gdje dođe boca jer će biti oku ugodnije, a i kontroler će biti bolje zaštićen od nedaća. I staviti torque arm da izguštam na max levelu.

Kao manu bi mu naveo što električni pogon ipak stvara otpor koji se osjeti na uzbrdicama. U slučaju da ostanem bez baterije to bi bio trening i po Wink I mana je što je DIY i teško može izgledom parirati tvorničko složenim. Osim ako se ne potroši puno sati i novaca, a to ne planiram.

pozz

[/img]

[/img]
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
DarioV

PostPostano: 15.11.2016. uto. 14:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

Citat:
Morao sam downgrade-ati 9 brzina na 7, a to je povuklo dosta dodatnog troška, pogon, lanac i druge sitnice.

Zasto nisi jednostavno stavio kranc od 9 brzina, inace fino složeno.

http://www.e-vozila.com/forum/viewtopic.php?t=6231&start=15&postdays=0&postorder=asc&highlight=
[Vrh]
kayakasha

PostPostano: 15.11.2016. uto. 14:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

nije izvedivo, motor ima na sebi navoj i jedino kranc od 7 brzina stane... hvala na komplimentu, al daleko je to od fino složenog
[Vrh]
grrga

PostPostano: 15.11.2016. uto. 16:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

kayakasha je napisao/la:
nije izvedivo, motor ima na sebi navoj i jedino kranc od 7 brzina stane... hvala na komplimentu, al daleko je to od fino složenog

Izvedivo je i sa 9 brzina . Našarafi se kranc od 9 brzina i stave dvije podložne pločice na osovinu. Tada se točak ponovno centrira na sredinu i to je to.
[Vrh]
kayakasha

PostPostano: 15.11.2016. uto. 21:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

jbg, bio sam u uvjerenju da ne postoji 9s kaseta na navoj. sad vidim da ima. škola Wink
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih bicikla
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.