<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Toplinska pumpa zrak-voda
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Toplinske pumpe
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
dizna

PostPostano: 1.4.2015. sri. 21:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

a dali se može isključiti onda vanjski kondenzator a da tu ulogu preuzme jedna od unutrašnjih t.j. jedna grije a druga hladi
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
solar3

PostPostano: 23.4.2015. čet. 10:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

Napokon sam krenuo sa preradom klime i odmah je zapelo.
Dobio sam vanjsku jedinicu klime i sad to moram složiti da radi.
Nekako mi je naizgled najbolje rješenje arduino, a sad tu trebam pomoć.
Zapravo trebam kod koji će izvršiti odleđivanje klime kad se zadovolje 2 uvijeta -(1)temperatura ispod 5 stupnjeva i (2)vlaga iznad 80%. Senzor je DHT11
Evo koda za očitavanje senzora:

#include <dht>

#define dht_dpin A0 //no ; here. Set equal to channel sensor is on

dht DHT;

void setup(){
Serial.begin(9600);
delay(300);//Let system settle
Serial.println("Humidity and temperature\n\n");
delay(700);//Wait rest of 1000ms recommended delay before
//accessing sensor
}//end "setup()"
void loop(){
//This is the "heart" of the program.
DHT.read11(dht_dpin);
Serial.print("Current humidity = ");
Serial.print(DHT.humidity);
Serial.print("% ");
Serial.print("temperature = ");
Serial.print(DHT.temperature);
Serial.println("C ");
delay(800);//Don't try to access too frequently... in theory
//should be once per two seconds, fastest,
//but seems to work after 0.8 second.
}

U tom režimu rada dvoputni ventil treba prebaciti sa grijanja na hlađenje, ventilator vanjske jedinice treba biti isključen, kompresor uključen, a cijeli proces treba trajati 8 - 10 minuta i to sve uvjetovano tako da se postupak odleđivanja ne može ponoviti u slijedećih 40 - 50 minuta.
Zakompliciralo ga samo tako! trlja oci
[Vrh]
solar3

PostPostano: 25.4.2015. sub. 23:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

U potrazi sam za nekim sitnicama, možda netko ima nešto takvo ili zna gdje se može kupiti. Trebam holender vijke za pričvrstiti bakrene cijevi na klimu.
Jedna cijev je 12,7 mm, a druga 6,35 mm. I sad je tu još jedan problem jer
pločasti izmjenjivač ima izlaz za cijev 9,52 mm pa sad trebam nekakav adapter da bi to mogao priključiti.

To su te holender matice koje drže cijevi.

Tu bi trebao staviti adapter na izmjenjivač.

Adapter Messing 3/8 Zoll Bördel innen (5/8-18 UNF) auf 1/4 Zoll Bördel außen (7/16-20 UNF)
Ima li toga gdje kod nas?
[Vrh]
solar3

PostPostano: 19.5.2015. uto. 00:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

Napokon sam sve sakupio i montirao. Klima je AUX 18000 BTU valjda oko 5 KW. Izmjenjivač je pločasti - 50 ploča. Nekako na ne baš preciznu vagu smo napunili plin i šljaka. Na hlađenju vode radi super i vuče oko 1,8 do 2 kW ali na grijanju ima malo problema. Krene sa 1,6 kW i stalno postepeno diže potrošnju sve do nekih 3,5 kW. Kako je temperatura vode sve veća, tako raste i potrošnja.
Jel to normalno???
E sad još jedna zanimljiva stvar kad mu spojim cirkulaciju vode "istostrujno", odnosno tako da hladna ulazi paralelno sa hladnom cijevi klime onda potrošnja struje ide maksimalno do 3,05 kW. E da na klimi piše da joj je maksimalna potrošnja 2,9 kW, a kao normalna 2,1 kW. Sad možda i moj watmetar malo laže.
Sve je još u testiranju ali izgleda mi da će biti iskoristivo, 50 litara vode na 50 stupnjeva zagrije samo tako. Moguće je da je problem u malom protoku kroz izmjenivač, na njemu su navoji za cijevi 3/4, a ja sam preko redukcija na 1/2 stavio nekakva plastična crijeva za probu. Izgleda mi da su ta crijeva i manjeg promjera od 1/2. Do koje maksimalne temperature smije biti izlaz plina iz klime prema izmjenjivaču i do koje maksimalne temperature smijem grijati vodu?
Svaka savjet u vezi ove tehnike dobro bi mi došao. respekt
Unutarnju jedinicu nemam tako da sam cjelokupno upravljanje radio sa arduinom. Stavio sam senzore za temperaturu kotla, temperaturu polazne - vruče cijevi iz klime, temperaturu povratne cijevi, vanjsku temperaturu i vlagu. Jednim potenciometrom reguliram maksimalnu temperaturu izlaza iz kompresora, a drugim maksimalnu temperaturu kotla. Cirkulaciona pumpa i ventilator klime isključuju se kada se postigne zadana temperatura kotla - naravno tada se isključuje i kompresor. Kompresor se isključuje kad postigne zadanu temperaturu plina na izlazu ali tada pumpa i ventilator ostaju raditi. Ventil grijanje/hlađenje uključuje se ručno na sklopku za sada. U vanjsku jedinicu ugradio sam dodatni grijač, a njega reguliraju senzori vanjske temperature i vlage. Kada temperatura padne ispod 3 stupnja, a vlaga prijeđe 77% starta grijač koji radi 40 sec, pa stoji 80 sec. Kada temperatura padne ispod -3 stupnja, grijač se uključuje bez obzira na vlagu. Jel to dobro??? Smile

Zadnja promjena: solar3; 23.5.2015. sub. 10:07; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
dejok

PostPostano: 19.5.2015. uto. 05:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pločasti izmjenjivači se u pravilu spajaju "protustrujno"
Kompresor ne bi trebao vući više od max. naznačene snage pri max. opterećenju, u suprotnom nešto nije uredu.
Moraš naći teh . podatke od kompresora pa pogledati max. vrijednosti temp. kondenzacije i isparavanja pa ćeš na osnovu toga znati do koje temp. smiješ ići.
Ne zaboravi na temp. pothlađenja i pregrijanja u izmjenjivačima jer ako nemaš pravilno isparavanje plina (ili prepuniš sustav plinom) dolazi do zalijevanja kompresora tekućim plinom pa ga vrlo brzo uništiš.
Pregrijanje-razlika temperature između izlaza TEV-a ili kapilare (temperature isparavanja) i temperature izlaza na isparivaču koja ne smije biti manja od 5 stupnjeva (vidi teh. pod. kompresora).
Pothlađenje- razlika između temperature kapljevine i temp. kondenzacije na ulazu u tev. ili kapilaru (razlika od 7 stupnjeva na više, ovisno o izvedbi i namjeni)
....ima još brdo detalja, ali ovo su uglavnom najbitnije stvari na koje moraš pripaziti....
Obavezno staviti presostat visokog tlaka i zaštititi kompresor jer on vrlo brzo postiže visoki tlak u slučaju prestanka izmjene topline kroz kondenzator i može doći čak i do pucanja izmjenjivača ili cijevi
[Vrh]
solar3

PostPostano: 19.5.2015. uto. 09:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

Hvala na brzom odgovoru sve ću to provjeriti, mislim da mi je najveći problem protok vode kroz izmjenjivač pa ne stigne pokupiti temperaturu.
Moram to sve uglazbiti kako treba pa onda vidjeti. Stroj je ON/off sa plinom R407C ima kapilaru, dvoputni ventil, kompresor i ventilator. Nema nikakve elektronike osim jednog senzora na debljoj cijevi izlaza. Mislim da je u pitanju PTC - izmjerio sam mu na 25 stupnjeva oko 6K oma. Za što je on služio u originalu? Jel možda odleđivanje u pitanju ili nešto drugo?
[Vrh]
solar3

PostPostano: 19.5.2015. uto. 12:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

Gdje je tu najbolje da mjerim te temperature?
Tu ima svakavih smotanih cijevi, jel toga baš toliko treba biti?

Eto sad moja je kao marka AUX, a ovo je kao Neo ACS-HH18LIHZ-2 kad to gledam sve je apsolutno identično do posljednjeg detalja - naravno osim natpisa i da kod mene je kompresor i ona boičica uz njega zamotana u filc, valjda da ne dobije gripu. Možda ima još koja ista sa drugim imenom?
[Vrh]
solar3

PostPostano: 22.5.2015. pet. 19:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zahladilo, kišurina, a toplinska pumpa proradila! skace od srece
Stavio sam joj na brzaka 3/4 alkaten i priključio da cirkulira kroz peć, radi super! Još trebam srediti kada da uključuje i isključuje ventilator. Alkaten ću do zime zamijeniti sa nekim boljim cijevima. Još moram riješiti bežični termostat i treba se još malo igrati ali grije. palac
[Vrh]
Chvembo

PostPostano: 10.7.2015. pet. 08:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

dejok je napisao/la:
Pločasti izmjenjivači se u pravilu spajaju "protustrujno"
Kompresor ne bi trebao vući više od max. naznačene snage pri max. opterećenju, u suprotnom nešto nije uredu.

Što se tiće protustrujnog spajanja izmjenjivača, pri promjeni iz režima grijanja u režim hlađenja mijenja se smjer protoka freona u izmjenjivaču. Smjer protoka vode u izmjenjivaču nije baš praktično mijenjati, trebao bi staviti dodatni motorizirani četveroputni ventil.

Ja sam izmjenjivač spojio tako da mi voda teče od priključka kondenzata prema priključku plina, što je protustrujno strujanje u režimu grijanja, a u režimu hlađenja teče u istom smijeru. Da li da obrnem smjer strujanja, ili je ovo u redu.

Baza je klima nominalne snage 3.5kW s R410. Imam u kući fancoil koji se ljeti ponaša kod unutranja jedinica klime i služi za hlađenje u tom slučaju. Mjerio sam malo temperature u režimu hlađenja prije nekoliko dana, pa me zanima da li su ok. Na izlazu iz klime, poslije kapilare je cca 10°C, na istoj cijevi 1m dalje, na ulazu u izmjenjivač je 7°C, a u izmjenivaču, isparivaču se diže temperatura na cca 10°C, te se plin te temperature vraća u kompresor. Čini mi se da nemam gotovo nikakvo pregrijanje plina u isparivaču izbo istosmjernog strujanja u režimu hlađenja. Temperatura vode na ulazu u izmjenjivač je 14°C, a na izlazu 7°C. Snaga koja ide na kompresor je cca 800W+50W ventilator+40W pumpa cirkulacije. Ovisno o temperaturama snaga komresora ide do 900W, ali i pada na ispod 700W.
[Vrh]
mbuljuba

PostPostano: 23.5.2016. pon. 22:47    Naslov: toplinska pumpa Citirajte i odgovorite

pozdrav
tema je izgleda malo zamrla , ali ako ima još zainteresiranih samograditelja sa iskustvom da mi odgovore

možda bi se upustio u samogradnju toplinske pumpe voda voda, pa me zanima ono osnovno
kolko koštaju dva pločasta izmjenjivača i scroll kompresor od 8 do 10 kw
i gdje se to uopće može kupiti
[Vrh]
solar3

PostPostano: 24.5.2016. uto. 23:26    Naslov: TP grijanje Citirajte i odgovorite

Evo kod mene toplinska pumpa dobivena "kemijom" radi bez greške cijelu zimu. Sad se upalila da malo temperira prostor jer su noći još uvijek hladne.
Kada je vanjska temperatura niža od +5 celzijevaca moram naložiti peć od centralnog jer je TP 5,5 KW preslaba za 130 kvadrata prostora. Trošio sam oko 30 m drva za jednu zimu. Ove zime potrošio sam 6 m i to mi je spasilo kičmu! Kad stavim matematiku na papir ovako kombinirano grijanje ispada nešto jeftinije od čistih drva, a posla je neusporedivo manje.
Koliko vidim jedan izmjenjivač bi bio oko 300 - 350 ojra http://www.edelstahl-waermetauscher.de/Plattenwaermetauscher_shop_de.htm palac
[Vrh]
mbuljuba

PostPostano: 25.5.2016. sri. 08:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

nije to baš malo , a koliko bi mogao koštati scroll kompresor
Da li bi se mogli kombinirati izmjenjivači iz kombi bojlera
Oni su puno jeftiniji
Dali bi se mogle spojiti dvije klime od po 5 kw, jer je teže naći povoljno
Jednu od 10 kw
Koliko tvoja vuće struje na tih 5,5kw
[Vrh]
solar3

PostPostano: 25.5.2016. sri. 19:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

Izmjenjivači moraju biti testirani na 30 bara, tako da s tim nema kemijanja.
Nađu se po oglasima jeftine klime po 5 - 6 KW. Potrošnja ide od 1,6 KW pa do nekih 2,9. Normalno kako kompresor nabija veći pritisak tako raste i potrošnja. Bilo bi zgodno uzeti jednu inverter klimu i jednu on/off, dalo bi se to lijepo složiti. palac
[Vrh]
mbuljuba

PostPostano: 25.5.2016. sri. 21:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

šta misliš kako bi se ponašao izmjenjivač cijev u cijevi
[img]http://www.pivarstvo.info/forum/files/_20120923_155107_817.jpg

iznutra bakrena cijev za freon a izvana plastićna za vodu
( nebi koštalo puno ako i ne upali )

kako si ti riješio da se tvoja vanjska jedinica pali i gasi

bio bih ti jako zahvalan kad bi malo više detalja dao

HVALA[/img]
[Vrh]
rale

PostPostano: 5.7.2016. uto. 17:59    Naslov: r410a Citirajte i odgovorite

Sviđa mi se vaša prerada.
Ja bih svojoj klimi dodao bojler za korištenje otpadne topline, patent g. Fabrisa, no ne bih koristio bakrenu cijev sa plinom za izmjenjivanje topline u bojleru več bih na to mjesto postavio pločasti izmjenjivač plin voda.
Vidim dvije prednosti:
- smanjenje dužine a time i volumena instalacije
- kada klima radi u modu grijanja prvo zagrijava vodu u bojleru a tek potom stan, prekidanjem protoka vode u izmjenjivaču prekida se zagrijavanje vode a sva toplina odlazi na unutarnju jedinicu i grije stan, osim toga unutarnja jedinica služi kao osiguranje od mogučeg poregrijavanja u slučaju smetnje u protoku vode u izmjenjivaču.
Imam danfossov izmjenjivač:
25 bar- radni pritisak
37,5 bar- testni pritisak
može li to na klimu sa r410a, tamo su tlakovi puno veći nego na r22 ili r407c?
[/img]
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Toplinske pumpe
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sljedeća
Stranica 3 / 7.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.