<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Volkswagen e-Up, e-Golf...
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električni automobili
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
niram69

PostPostano: 21.1.2016. čet. 14:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

bmwcabrio je napisao/la:

Dva tri deci na sat........ Zanemarivo za saunu koju dobijes Very Happy

Ipak mrvicu više - 7 deci na sat u punom pogonu ( a ako radiš kratke relacije, onda je stalno u njemu).
Gašenje ima super nuspojavu - cirkulacija radi još skoro 3 minute, što znači da se toplinska energija u spremniku još da izvući. Još da imam opciju recirkulacije zraka... Smile

//Marin
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
fire

PostPostano: 22.1.2016. pet. 09:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

Robi75 je napisao/la:
Evo mene, da vam pojasnim u detalj sve o e-Up-!-u pogotovo što se tiče punjenja dometa punionica i slično. Mislim da sam stvarno kompetentan u tome posto sam u 7 mjeseci napravio 33000 km Smile

Dakle, ljeto, gradska vožnja vrlo pažljive noge.....maksimalni domet 189 km sa jednim punjenjem. ....naravno isključivo gradske vožnje, bez klime i vrlo vrlo odmjerenog dodavanja gasa.....

Prosječan domet ljeti je 160 km

Naravno zimi je to puno manje, em radi niskih temperatura, em radi zimskih guma. ...
Zimi uz pažljivo vožnju maksimalni gradski domet mu je 130 km...naravno bez grijanja. Ukoliko ćemo uključiti grijanje nećemo napraviti više od 100 km....naravno uvijek govorim o gradskoj vožnji.

Što se tiče autoputa i brzine oko 110 km/h zimi mu je domet oko 100 km bez Korištenja grijanja. Sa grijanjem je negdje oko 80 km....dakle ukoliko krenete na put iz Umaga do ZG trebate računati da ćete stati svakih 70tak km kako bi napunili na brzoj punionica koja Up-a napuni od 0 do 100% za 25 minuta.

Dakle ukoliko vožnja od 270 km kod prosječne brzine od 100 km/h traje cca. 3 sata, tomu trebate dodati još 3x po 25 minuta punjenja, dakle iz Umaga do ZG se stigne za 4 sata i 15 minuta.

Isti je i povratak iz ZG prema Umagu. Vjerojatno bi ljeti bilo dovoljno i 2 punjenja u jednom smjeru.

E-Up! ima max.mogucnost punjenja sa 16A dakle kod kućne utičnice puni sa max 2.3 KW na sat. Pošto ima bateriju od 18 KW treba mu nešto više od 8 sati kako bi se napunio od 0 do 100% kapaciteta baterije. Na gradskim punionicama koje su postavljene po HR e-Up puni sa 3.8 KW na sat, dakle na takvoj punionici bateriju puni od 0 do 100% kapaciteta nešto više od 5 sati.

Punionice koje su postavljene po Sloveniji pune da DC strujom od 125 A. Kako sam već napisao tu bateriju napuni od 0 do 100% u 25 minuta....no svakako takva punionica na neki način šokira bateriju i svakako joj smanjuje rok trajanja pa nije preporučljivo često puniti na njoj. Takvu punionicu možete koristiti isključivo ako ste kod narudžbe vašeg e-Upa doplatili takav prikljucak za brze punionice. Znači nije u serijskoj opremi auta i doplata je oko 3500 kn.

Takodjer da bi koristili obične gradske punionice morate doplatiti ili kupiti negdje drugdje još i kabal za te punionice. Uz auto dobivate samo kućni punjač sa šuko utikačem.

Šta još reći neznam, ako ko ima dodatna pitanja slobodno se obratiti pažnju ću vam pojasniti.

I kolko ti u trenutnim uvjetima treba vremena od umaga do zg-a?
[Vrh]
Robi75

PostPostano: 22.1.2016. pet. 09:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

fire je napisao/la:
Robi75 je napisao/la:
Evo mene, da vam pojasnim u detalj sve o e-Up-!-u pogotovo što se tiče punjenja dometa punionica i slično. Mislim da sam stvarno kompetentan u tome posto sam u 7 mjeseci napravio 33000 km Smile

Dakle, ljeto, gradska vožnja vrlo pažljive noge.....maksimalni domet 189 km sa jednim punjenjem. ....naravno isključivo gradske vožnje, bez klime i vrlo vrlo odmjerenog dodavanja gasa.....

Prosječan domet ljeti je 160 km

Naravno zimi je to puno manje, em radi niskih temperatura, em radi zimskih guma. ...
Zimi uz pažljivo vožnju maksimalni gradski domet mu je 130 km...naravno bez grijanja. Ukoliko ćemo uključiti grijanje nećemo napraviti više od 100 km....naravno uvijek govorim o gradskoj vožnji.

Što se tiče autoputa i brzine oko 110 km/h zimi mu je domet oko 100 km bez Korištenja grijanja. Sa grijanjem je negdje oko 80 km....dakle ukoliko krenete na put iz Umaga do ZG trebate računati da ćete stati svakih 70tak km kako bi napunili na brzoj punionica koja Up-a napuni od 0 do 100% za 25 minuta.

Dakle ukoliko vožnja od 270 km kod prosječne brzine od 100 km/h traje cca. 3 sata, tomu trebate dodati još 3x po 25 minuta punjenja, dakle iz Umaga do ZG se stigne za 4 sata i 15 minuta.

Isti je i povratak iz ZG prema Umagu. Vjerojatno bi ljeti bilo dovoljno i 2 punjenja u jednom smjeru.

E-Up! ima max.mogucnost punjenja sa 16A dakle kod kućne utičnice puni sa max 2.3 KW na sat. Pošto ima bateriju od 18 KW treba mu nešto više od 8 sati kako bi se napunio od 0 do 100% kapaciteta baterije. Na gradskim punionicama koje su postavljene po HR e-Up puni sa 3.8 KW na sat, dakle na takvoj punionici bateriju puni od 0 do 100% kapaciteta nešto više od 5 sati.

Punionice koje su postavljene po Sloveniji pune da DC strujom od 125 A. Kako sam već napisao tu bateriju napuni od 0 do 100% u 25 minuta....no svakako takva punionica na neki način šokira bateriju i svakako joj smanjuje rok trajanja pa nije preporučljivo često puniti na njoj. Takvu punionicu možete koristiti isključivo ako ste kod narudžbe vašeg e-Upa doplatili takav prikljucak za brze punionice. Znači nije u serijskoj opremi auta i doplata je oko 3500 kn.

Takodjer da bi koristili obične gradske punionice morate doplatiti ili kupiti negdje drugdje još i kabal za te punionice. Uz auto dobivate samo kućni punjač sa šuko utikačem.

Šta još reći neznam, ako ko ima dodatna pitanja slobodno se obratiti pažnju ću vam pojasniti.

I kolko ti u trenutnim uvjetima treba vremena od umaga do zg-a?

Hmmmm.....ili ja nerazumno pišem ili vi nerazumno čitate. ...napisao sam koliko mi je trebalo.....4 sata i 15 minuta.....
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Apex

PostPostano: 22.1.2016. pet. 10:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislim da kao što je i meni falio i njemu fali podatak sa Slovenijom Very Happy
[Vrh]
eltico

PostPostano: 22.1.2016. pet. 14:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

Je Robi,
moglo se krivo shvatiti iz pisanja jer nisi u početku spominjao Sloveniju. Također ja sam prvo shvatio da se auto vozi u Zadru, a sad odjednom Umag. Do sada mi je bilo tužno da se nitko u Istri ne vozi na elektropogon, međutim... Smile Smile Smile
Da me netko ne shvati krivo, nije u pitanju neki lokalpatriotizam nego po meni je skup puno faktora u Istri takav da je el.vozilo prava stvar... da ne duljim...
[Vrh]
lisicakm

PostPostano: 22.1.2016. pet. 14:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

niram69 je napisao/la:
bmwcabrio je napisao/la:

Ipak mrvicu više - 7 deci na sat u punom pogonu ( a ako radiš kratke relacije, onda je stalno u njemu).
Gašenje ima super nuspojavu - cirkulacija radi još skoro 3 minute, što znači da se toplinska energija u spremniku još da izvući. Još da imam opciju recirkulacije zraka... Smile

//Marin

Ostaviš električno grijanje za kratke rute (5-10 min vožnje), a webasto za malo dulje rute , da ne troši bzvz struju za domet i da se ne smrzneš u autu Wink
[Vrh]
Cose

PostPostano: 24.1.2016. ned. 12:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

lisicakm je napisao/la:
niram69 je napisao/la:
bmwcabrio je napisao/la:

//Marin

Ostaviš električno grijanje za kratke rute (5-10 min vožnje), a webasto za malo dulje rute , da ne troši bzvz struju za domet i da se ne smrzneš u autu Wink

Webasto je koristan bas zato sto daje 5kW topline, pa vodu zagrije jako i brzo. Nakon inicijalnog grijanja od 10-15min moze se prebaciti na struju da odrzava toplinu.

To je otprilike plan za Punta koji vec ima elektricni grijac vode, pa bi u postojeci krug vode dodao jos i Webasto. Kada nije jako hladno onda je dovoljna i samo struja.
[Vrh]
Zex
Gost

PostPostano: 25.1.2016. pon. 05:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

eltico je napisao/la:
Do sada mi je bilo tužno da se nitko u Istri ne vozi na elektropogon, međutim... Smile Smile Smile
Da me netko ne shvati krivo, nije u pitanju neki lokalpatriotizam nego po meni je skup puno faktora u Istri takav da je el.vozilo prava stvar... da ne duljim...

Kako ne? Moji susjedi već par godina imaju dvije Toyote hibrid, nekakvi mali auti i kažu da ih većinu vremena voze na struju.
[Vrh]
riba

PostPostano: 25.1.2016. pon. 10:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zex je napisao/la:
eltico je napisao/la:
Do sada mi je bilo tužno da se nitko u Istri ne vozi na elektropogon, međutim... Smile Smile Smile

Kako ne? Moji susjedi već par godina imaju dvije Toyote hibrid, nekakvi mali auti i kažu da ih većinu vremena voze na struju.

Malo teze posto toyota ne radi plug in hibride, osim ako se ne voze po 5 km i onda upale benz motor da napuni baterije. Ili osim ako nisu preradili na plug in sto sumnjam.
[Vrh]
Apex

PostPostano: 25.1.2016. pon. 10:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

Postojao je Prius plug-in, ali se prošle godine prestao proizvodit. Kažu da nastavljaju sa plug in autima sa novim priusom krajem ove godine.
[Vrh]
Zex
Gost

PostPostano: 25.1.2016. pon. 12:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

Teško/neteško čovjek tako kaže. Toyotice su nekakve male, slično yarisu. Slikat ću ovih dana.
[Vrh]
eltico

PostPostano: 25.1.2016. pon. 14:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ima je moj prijatelj iz Pješčane na njemačke tabele.
Hibrid je ipak nekakav kompromis. Sve je to OK, ali meni bi odgovarao samo kao drugi auto, što je trenutno Honda Jazz (naravno rabljena).
Već se puno pisalo o tome, ali velikom postotku ljudi, kad bi malo htjeli razmisliti, odlično odgovara potpuno električno vozilo, a onih dva puta "kad hoću negdje na put" slobodno uzmeš rent-a-car.
[Vrh]
Zex
Gost

PostPostano: 29.1.2016. pet. 14:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa nešto slično je i moja logika...
Za lokal imam skuter, auto mi ne pada na pamet. Ono malo kišnih dana kad je skuter u Puli neupotrebljiv ili ne idem iz kuće/radionice ili odem gradskim busom.
Za sve dalje uz ove cijene prevoza odem u Osijek za 360 kuna povratno ili u Split hidroavionom za 100 eur pa tamo rentam auto (na crno naravno).
Inače, evo susjedov Yaris hibrid, drugi je isto Toyota ali manji, ne znam naziv. Da li on laže ne znam, samo prenosim...

[Vrh]
riba

PostPostano: 30.1.2016. sub. 12:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pa yaris hibrid nije plug in, ne može se puniti na utičnicu, dakle sva energija je iz goriva i ima jako jako mali domet samo na struju.
[Vrh]
BB

PostPostano: 1.2.2016. pon. 15:18    Naslov: Citirajte i odgovorite

sviđa mi se ova fora sa hidroavionom. kako to funkcioniše? koja kompanija? gdje sleće (unaprijed određena staza ili gdje mu ti kažeš)?

Mislim da mali avioni mogu dobro da pomognu u putničkom transportu, mada ne vidim da imaju veću upotrebu...

Uz cijene autocesta i gužvi na granicama, to bi se super isplatilo na srednje distance, odeš za jedan dan završiš šta ti treba i vratiš se...
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Električni automobili
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća
Stranica 7 / 8.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.