<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Gdje nabaviti dobar novi DC motor sa kontrolerom?
Idite na Prethodna  1, 2

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
riba

PostPostano: 16.7.2015. čet. 19:43    Naslov: Citirajte i odgovorite

DC motori s četkicama zasigurno nemaju, i to ni blizu. Ako misliš na BLDC motore, to nisu pravi DC motori, samo se tako zovu. Kad kažem DC mislim na motore s četkicama, a BLDC tj BLAC i ACIM su svi tu negdje, a da se i ACIM dovesti na razinu sinkronih s magnetima, mislim da je teslin motor doba dokaz toga, iako da, načelno su bldc motori bolji po tom pitanju.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Pero

PostPostano: 17.7.2015. pet. 04:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne znam koliko imaš iskustva s raznim motorima, ali je razlika u koncentraciji snage po kg velika...

Kada sam napisa DC motor, na to sam i mislija: kolektorski motor.

DC motor i bez permanentnog magneta uzima manje prostora jer uzbuda ne zauzima toliko puno mjesta (kao niti troši neku snagu)...
Uzbuda u ACIMu je praktički dvostruka: riječ je tu o statorskom namotu kao i o rotorskom kavezu (koji isto tako ima gubitke)...

Gdje god je problem veličina i/ili masa motora, ide se na DC ili još bolje na PMSM.

Do sada sam imao prakse s DC motorima do 4MW, AC motorima do 6 MW te s BLDC motorima do 3MW, kao i s PMSM motorima do 250kW, ali i s PMDC motorima do 1MW. Po gustoći snage je PMSM najbolji, a redoslijed bi negdje izgledao ovako: PMSM, PMDC,BLDC, DC,SM, ACIM. Naravno, sve ovisi o samoj konstrukciji motora i o upotrijebljenom materijalu...

Po efikasnosti je opet na prvom mjestu PMSM, a poslije njega je svakako sinhroni motor (rotor ima uzbudni generator). Asinhroni motori imaju dobru efikasnost samo u uskom području snage/brzine...
Kod smanjenog opterećenja je problem loš faktor snage radi uzbudne struje, a kod povećanog opterećenja gubici na rotorskom kavezu postaju začajni...
Glavna prednosti ACIMa je jednostavnost konstrukcije te jednostavna izvedba dvobrzinskog motora (dupla zvijezda <-> trokut)...

Na kraju, generatori se puno ne razlikuju od motora u svojoj konstrukciji, a nikada nisam vidija u primjeni asinhroni generator, uvijek su ili DC, ili sinhroni u primjeni... U novijim konstrukcijama se DC motori s četkicama izbacuju jer se kod zahtjevnih zadataka ide na sinhrone motore...

Ovo gore znam iz vlastitog ikustva, napopravljao sam se kontrolera za skoro sve tipove elektromotora, i to onih povećih snaga (do 6 MW).
[Vrh]
BB

PostPostano: 17.7.2015. pet. 08:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ribu buni nazivna snaga na Končaru gdje piše 5 kw a na drugim motorima iste veličine (recimo AĆIM) piše 22 kw.

a vidjeli smo nakoliko ga ljudi na forumu navuku.

tu su razlike na koliko se deklarišu motori i za koje potrebe se deklarišu (industrija, viljuškar, auto...)

Pa svjedoci smo da sada ICE motori imaju po 120 "konja" a idu kao oni nekada od 90 konja.

Ili moje iskustvo Iveko turbostar od 360 konja je bio brži uz Klis (Split) nego mercedes actros od 530 ks sa istim teretom.

U dokumentima od vozila ne piše nigdne moment, samo snaga (na različim obrtajima kod različitih proizvođača)
[Vrh]
riba

PostPostano: 17.7.2015. pet. 08:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne buni mene ništa, dc motori imaju manju efikasnost, i ne može im se armatura hladiti vodom kao kod sinkronih i asinkronih mašina, tako da su će uvijek biti veći i teži za istu snagu, imali magnete ili ne. Bar je tako kod motora za električna vozila, a to pokazuje praksa i odabir velikih proizvođača električnih vozila.
[Vrh]
bmwcabrio

PostPostano: 17.7.2015. pet. 09:01    Naslov: Citirajte i odgovorite

Autoru teme je najpametnje kupiti jednostavni dc motor ,ako se misli voziti,
Za nas laike sa malo novaca to je jedino izvedivo i pouzdano.
Mogu samo iz iskustva reci da koncarev motor kojega nas dosta koristi moze bez problema po ravnom gurati 1,4T tezak auto brzinom od100kmh dok ima struje u baterijama......
[Vrh]
Pero

PostPostano: 17.7.2015. pet. 11:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

bmwcabrio je napisao/la:
Autoru teme je najpametnje kupiti jednostavni dc motor ,ako se misli voziti,
Za nas laike sa malo novaca to je jedino izvedivo i pouzdano.
Mogu samo iz iskustva reci da koncarev motor kojega nas dosta koristi moze bez problema po ravnom gurati 1,4T tezak auto brzinom od100kmh dok ima struje u baterijama......

Potpisujem! palac

BTW, najkvalitetnije rješenje je (s obzirom na poželjnu karakteristiku torque/speed motora) PMSM, ali će to koštati puno više od Končarevog motora i kontrolera uz jako male beneficije.
Usput, sinkroni motori su malo zeznuti u slučaju kvara, dok se kod DC motora odmah nađe problem...

DC motor sa serijskom uzbudom nema problema oko slabljenja polja pri većim brzinama, a slabljenje polja je izuzetno komplicirano (ali izvedivo, tj. postoje kontroleri koji to i rade) kod PMSM.

Kavezni asinkroni motor ne preporučam nikomu (kao pogon vozila), iako je izvedba kontrolera prilično jednostavna...

Riba, a kako misliš hladiti vodom rotor kod kaveznog motora? Kada je riječ o malo većim zakretnim momentima, rotor se "usije" za vrlo kratko vrijeme...
Ne zaboravi da je armatura na rotoru i da tu su poprilični gubici...
Kada naprave kavez od supravodiča - druga priča... Very Happy

BTW, u CT aplikacijama (constant torque, brzina skoro nula) ćeš nači samo PMSM motore ili DC motore, bilo sa permanentnim magnetima, bilo sa odvojenom uzbudom (e.g. gimbali satelitskih antena, CT mode kod winčeva i slično)...
[Vrh]
DompaEV

PostPostano: 17.7.2015. pet. 14:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pero je napisao/la:
Kavezni asinkroni motor ne preporučam nikomu (kao pogon vozila), iako je izvedba kontrolera prilično jednostavna...

Hm... ebuba je eto presla vec skoro 38k ekm i, kuc-kuc, zasad se motor dobro drzi, jos nije otpao Mig
A konkretno ta 30+ godina stara 2-polna Elektrokovina uopce nije predvidjena za pogon vozila vec hidraulicke pumpe, a onda znas i sam da momentna karakteristika "nije bas" adekvatna...
Plus sto nisam (jos) optimizirao konfiguraciju Zapija prema parametrima motora, a prema preporuci proizvodjaca.
Nedavno (prije cca mjesec dana) testirao sam domet bez punjenja i buba je presla 130km (Zg - Popovaca - Zg), a iz uticnice/zida je izaslo ravno 14kWh, sto ce reci ~108 Wh/km.
Od brdskih testova, prezivjela je Sljeme, uspon na Grobnik, Gornje Jelenje, Zadar-Gracac (po staroj cesti), ultimate test "uspon kod Vrbovskog", GP Ljubelj (oba smjera), uspon od Icica do autoceste...
Meni se to cini sasvim ok rezultat.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Čubi

PostPostano: 17.7.2015. pet. 21:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

Uspoređujući malo Peglicu (DC Končar + ZAPI H2 s regenom, sve skupa 820 kg mase, prijeđenih 22tkm) i Visu (AC Elektrokovina 10kW 4p + ZAPI AC3, sve skupa 840 kg, prijeđenih 40tkm), 30x100 Ah LiFePO u obje konfiguracije mogu reći da su vozne osobine vrlo slične kao i potrošnja tj. domet vozila. Na Visi je znatno upravljiviji regen, no na peglici se osjetio veći moment. Ubrzanje je gotovo identično kod oba ( 0-60 u 9 sekundi) kao i ponašanje na usponu. Sve u svemu razlike su minimalne. I mase motora se razlikuju za 2-3 kg, jedino je AC kontroler osjetno skuplji od DC ( i teško se nađe polovan).
Neću agitirati ni za AC ni za DC, oba su u redu, no s DC Končarom ipak možeš složiti auto za nešto manje kunica...
[Vrh]
DompaEV

PostPostano: 19.7.2015. ned. 10:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

Čubi je napisao/la:
Na Visi je znatno upravljiviji regen
Pogotovo je dobro/precizno upravljiv ako ga doziras rukom/palcem Mig

Čubi je napisao/la:
no s DC Končarom ipak možeš složiti auto za nešto manje kunica...
Slazem u potpunosti.

Sto se tice nasih Elektrokovina, one ni u kom slucaju nisu optimizirane za pogon auta vec svaka za svoju namjenu u drugim sferama ljudske djelatnosti.

Vjerujem da kojim slucajem imamo 3f kavezne AC motore optimizirane za pogon vozila, onda bi i rezultat bio jos ponesto bolji.
Btw, koji se ono motor u TM koristi? Mig
[Vrh]
BB

PostPostano: 19.7.2015. ned. 10:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

Jel ovo neki novi Edison/Tesla sukob?
[Vrh]
Čubi

PostPostano: 19.7.2015. ned. 12:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nije Smile
[Vrh]
zega

PostPostano: 19.7.2015. ned. 18:59    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tesla motors cini se koristi rotor sa bakrenom piksom ili sam se zeznuo?
Gubitci u ALU su veliki jer tamo je samo jedan zavoj pa je struja enormna i to treba hladiti ali ako se koristi bakar i jos k tome puno bakra efikasnost raste...
Bas sam pretrazivao ali nigdje podatka sto koristi tesla motors...
Znam da u gen2 ima liquid cooled rotor palac to mozete vidjeti u onom videu kaj sam poslao, ma bolje ponovit tamo oko 2min30 :

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
Cose

PostPostano: 20.7.2015. pon. 09:25    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
Bas sam pretrazivao ali nigdje podatka sto koristi tesla motors...

Ako se dobro sjecam - zovu se Tesla jer koriste njegov motor, a to bi bio AC.
[Vrh]
DompaEV

PostPostano: 20.7.2015. pon. 10:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

To za Cu sipke u rotoru umjesto Al je odavno bila informacija, jos dok je Eberhard bio na celu firme.

Mozda ovdje ima jos ponesto detalja?
http://my.teslamotors.com/roadster/technology/motor
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2
Stranica 2 / 2.

Forum(o)Bir: