<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Getriba I elektromotor
Idite na 1, 2  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
mxs3203

PostPostano: 30.6.2015. uto. 13:11    Naslov: Getriba I elektromotor Citirajte i odgovorite

Pozdrav,

Zanima me da li se getriba moze prilagoditi elektromotoru i da li brzine funkcioniraju isto kao i sa benzinskim motorom. Htio bih ubaciti 20kW DC serijski motor sa okretajima oko 5000rpm. Da li je to previse i da li je to uopce moguce spojiti na getribu? Da li postoji mogucnost cukanja pri mjenjanju brzina?

Rolling Eyes
Unaprijed hvala
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
riba

PostPostano: 30.6.2015. uto. 13:44    Naslov: Citirajte i odgovorite

S takvim motorom ti ni ne trebaju brzine.... Neće biti problem, pa 5000 okretaja odgovara super jer se na takvim brzinama vrte ice motori.
[Vrh]
BB

PostPostano: 30.6.2015. uto. 13:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

ako to trpaš u benzinca, trebalo bi biti taman

inače getribu je neisplativo prerađivati jer ulaziš u konstruktorski dio posla (hoću reći da je skoro pa nemoguće) ako misliš na prenosne odnose.

ako misliš na direktnu ugradnju bez kvačila to je moguće napravi se spojna ploča (isto i sa kvačilom ide spojna ploča), međutim mišljenja na forumu su podijeljena (većinom se preferira sa kvačilom). Uglavnom može se šaltati ali je pitanje da li je to to.
[Vrh]
eltico

PostPostano: 30.6.2015. uto. 14:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može se bez kvačila, ali sve mora imati male mase kako bi "silovanjem" sinhrona pri šaltanju motor što prije promjenio okretaje.

Razmišljao sam o preradi mjenjača jer imam jednog "sa strane"
Osobna iskustva: prva mi je malo prekratka (cca 16:1), ali vrlo korisna, druga cca 8:1....
Konačni zaključak pri rastavljanju mjenjača osim mjenjanja ležaja probat čemo maknuti samo mehaničke komponente rikverca i prebacivati na kontroleru. Navodno na glavnoj osovini mjenjača ima veliki zupčanik koji se stalno vrti, a samo radi rikverca.
Okretaji kod Goldena (max 4500) odlično pašu sa Ticovim kratkim mjenjačem po dosadašnjim iskustvima.
[Vrh]
riba

PostPostano: 30.6.2015. uto. 14:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

eltico je napisao/la:
Može se bez kvačila, ali sve mora imati male mase kako bi "silovanjem" sinhrona pri šaltanju motor što prije promjenio okretaje.

Razmišljao sam o preradi mjenjača jer imam jednog "sa strane"
Osobna iskustva: prva mi je malo prekratka (cca 16:1), ali vrlo korisna, druga cca 8:1....
Konačni zaključak pri rastavljanju mjenjača osim mjenjanja ležaja probat čemo maknuti samo mehaničke komponente rikverca i prebacivati na kontroleru. Navodno na glavnoj osovini mjenjača ima veliki zupčanik koji se stalno vrti, a samo radi rikverca.
Okretaji kod Goldena (max 4500) odlično pašu sa Ticovim kratkim mjenjačem po dosadašnjim iskustvima.

Mogao si namjestiti goldena da radi na 6000 okretaja (to mu je sigurni max), dobio biš nešto više snage/manje grijanja.

Da, nije loša ideja ako se ide na jači motor izbaciti neke brzine iz mjenjača, ako je to jednostavno izvesti. Ja sam razmišljao o tome, u svrhu smanjenja otpora tj. gubitaka u mjenjaču.
[Vrh]
eltico

PostPostano: 1.7.2015. sri. 10:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

6000 je na 120V verziji.
Da sada radim preradu bilo bi sigurno 120V komplet. 72V je dobro, ali zašto ne bolje?
[Vrh]
riba

PostPostano: 1.7.2015. sri. 13:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

6000 okretaja može biti na bilo kom naponu. Dakle trebao biš kupiti motor za 48 V, i koristiti ga na 72 V sustavu kakav imaš. Ili ih pitaš da ti prodaju motor koji je na 6000 okretaja na 72V, svejedno.
[Vrh]
mxs3203

PostPostano: 1.7.2015. sri. 15:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

Benzinac je i tezak oko 950 sa motorom i svime jer jos nisam krenuo vadit van. (nadam se oko 700kg bez motora).
Motor koji bi koristio je do 144V ja mislim.

Da li predlazete da prvo probam sa getribom pa vidim kako se ponasa pa onda odlucim ili da idem bez getribe?
I gdje se mogu nabavit najjeftinije baterije LiFePo4?(moze link molim) i takoder elektro motori slicnih spec. kao i ovaj gornji, mozda nadem bolji...
Unaprijed hvala
[Vrh]
riba

PostPostano: 1.7.2015. sri. 15:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

mxs3203 je napisao/la:
Benzinac je i tezak oko 950 sa motorom i svime jer jos nisam krenuo vadit van. (nadam se oko 700kg bez motora).
Motor koji bi koristio je do 144V ja mislim.

Da li predlazete da prvo probam sa getribom pa vidim kako se ponasa pa onda odlucim ili da idem bez getribe?
I gdje se mogu nabavit najjeftinije baterije LiFePo4?(moze link molim) i takoder elektro motori slicnih spec. kao i ovaj gornji, mozda nadem bolji...
Unaprijed hvala

Jel ima prednji ili stražnji pogon? Ako ima prednji ne znam kako planiraš bez mjenjača. Ako ima stražnji može direktno na kardan i diferencijal, ako imaš to nemoj ni probavati s mjenjačem.

O kom autu je riječ?

I koliko jake baterije ti trebaju? Tj koliki kapacitet baterija planiraš, i koliko planiraš davati snage motoru iz baterija?
[Vrh]
mxs3203

PostPostano: 1.7.2015. sri. 19:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

straznji pogon je.
bmw kockica u odlicno stanju skace od srece

bez getribe mislis?

a gle mislio sam polako kupovati i skupljati pare za baterije pa cu vidjeti. ako sve bude uredu i problem bude u baterijama mogu prodati sadasnji auto i kupiti jos baterija.
[Vrh]
riba

PostPostano: 1.7.2015. sri. 20:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da, u tom slučaju svakako bez getribe. Moraš unaprijed znati željeni kapacitet baterije tako da ju možeš pravilno dimenzionirati prema snazi koju misliš slati u motor.
[Vrh]
bmwcabrio

PostPostano: 1.7.2015. sri. 22:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

getribu treba ostaviti ako taj auto misliš voziti svakodnevno u prometu.
možeš na direkt, ali onda trebaš dosta skuplji i jači motor kao npr. warp 11 , inače je pregrijavanje sigurno.
jeftinije je preko getribe.
preko getribe imaš daleko manju struju na startu i usponima, bolje hlađenje,
15-ak kw nazivnih na DC-u sasvim dovoljno.
pitanje ti krivo počinje, trebaš znati kako i gdje će auto biti korišten, krajnja brzina, ubrzanje .........
inače, gubici na getribi su iznosili svega 10% kada je kadett bio na valjcima.
[Vrh]
mxs3203

PostPostano: 2.7.2015. čet. 08:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

auto svakako mislim koristiti u prometu i atestirati ga naravno.
Koliko bi kapaciteta trebao imati ako bi htio moci napraviti oko 300km?
[Vrh]
eltico

PostPostano: 2.7.2015. čet. 11:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

mxs3203 je napisao/la:

35-40kwh valja računati.
[Vrh]
riba

PostPostano: 2.7.2015. čet. 12:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

eltico je napisao/la:
mxs3203 je napisao/la:

35-40kwh valja računati.

Tako je, tu negdje, ovisi o stilu vožnje, pošto se radi o kockici možda i više Very Happy . Za toliki kapacitet lifepo4 ne dolazi u obriz.

Ja sam protiv mjenjača, na motorima koji imaju karakteristiku kao što serijski DC motor mjenjač je beskoristan pod uvjetom da motor ima dovoljno momenta na startu. Sa mjenjačam, u nižim stupnjevima prijenosa, se GUBI moment na svim okretajima osim najnižih. 10% je jako veliki gubitak. Ne da mi se sada previše pisati, ako nekoga jako zanima mogu priložiti neke grafove.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2  Sljedeća
Stranica 1 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.