<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Punjač u autu 72V s generatorom
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Pretvarači
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
pesovic

PostPostano: 2.5.2014. pet. 22:10    Naslov: Citirajte i odgovorite

Specifična potrošnja malih četvorotaktnih motora je negde oko 350 do 400grama po kWh mehaničke energije. Tome treba dodati još gubitke u pretvaranju u električnu tako da je realna cifra negde oko 500grama odnosno 0.8 litara po kWh, tako da je tvoja potrošnja tu negde u granicama očekivanog.

Nisam stigao testirati potrošnju jer je invertor otišao, pa sam ga ja još dodatno rasturio. Trenutno sam u razmatranju šta je sad najpamentije činiti kao bi se napravio jednosmerni napon. Prva ideja je bila da sa trofaznim diodnim mostom ispravljam jednosmerni napon na 500 do 600V pa sa DC/DC konvertorom taj napon spuštam na 72V ali sam od toga odustao jer je neefikasno. Druga ideja je da koristim trofazni polu-tiristorski most, pa da sa njim direktno spuštam napon na 72V, što je efikasnije ali je malo veći izazov upravljanje sa tiristorima. Izgleda da će na kraju preovladati treće najjednostavnije rešenje, premotavanje statora za niži napon i trofazni diodni most sa izlazom 72V. Upravljanje step motorom će biti takvo da se generator trudi održati 72V na izlazu, tako da će se gas malo povećavati i smanjivati sa opterećenjem. Potrebno je da po praznicima uradim ispitivanje izlazne snage generatora u zavisnosti od broja obrtaja, pa čim dobijem neke konkretne rezultate moćiću da se dalje pozabavim prepravkom.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
miko

PostPostano: 3.5.2014. sub. 06:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ako su ovakvi podatci očekivani onda to uopće nema smisla. Malo matematike, za sat vremena potrošio 2,5L i proizveo 1.700W to je dosta za nekih 13 km, 2,5L/13km= 0,19*100km= 19Litara na 100 km

Mislim da bi trebalo vidjeti kako je to BMW riješio u svom i3 ili Renault Kangoo, oni imaju range extender.

Neznam koliko troši taj BMW kada puni baterije?
[Vrh]
pesovic

PostPostano: 3.5.2014. sub. 07:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kad opet preračunam, kod tvog agregata se baš nešto i neuklapa, troši 2 do 2.5 puta više od očekivanog. Teoretski ako auto troši 120Wh/km, a agregat nekih 500 grama goriva po kWh proizvedene energije, to znači da će na 100km trebati 12kWh električne energije, tj 6kg goriva, odnosno 7,2 litara goriva
[Vrh]
Cose

PostPostano: 3.5.2014. sub. 11:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

pesovic je napisao/la:
Kad opet preračunam, kod tvog agregata se baš nešto i neuklapa, troši 2 do 2.5 puta više od očekivanog. Teoretski ako auto troši 120Wh/km, a agregat nekih 500 grama goriva po kWh proizvedene energije, to znači da će na 100km trebati 12kWh električne energije, tj 6kg goriva, odnosno 7,2 litara goriva

Tako sam nesto i ja racunao da bi na otvorenoj ravnoj cesti - gdje za odrzavanje 80km/h treba 8-9kW - potrosnja bila oko 5-6 litara.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 3.5.2014. sub. 11:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

DUPLIKAT

Evo sad se dogodilo da je server poduplao poruku sam od sebe - ja sam kliknuo [Posaljite] i otisao u drugi tab citati poruke i nakon minutu-dvije je javio "gateway timeout" a poruka bila duplana.
[Vrh]
Motohod

PostPostano: 3.5.2014. sub. 14:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imam snimku eksperimenta na običnom 12 voltnom alternatoru Bosch k1 tip. Stavljen je na traktor, pobuda preko potenciometra i dobio sam van preko 80 volti DC. S tim da traktor ima max 2200 okretaja motora. Ovi mali motori po agregatima se vrte oko 3000 okretaja. Naravno, oni su direktno, ovdje je bil i prijenosni odnos među remenicama... ali alternator se nije vrtio preko 4000 okretaja.

Zašto sam ga vrtio s traktorom? Jer sam skinuo originalni alternator i stavio ovaj testni... odgovarali su nosači, pogon na remen ( i k tome dobro zategnut) .

To je bilo nešto u planu za tankati Ijacovog AX-a , sad je u potrazi za manjim dizel motorom koji bi vrtio nešto jači alternator.
Uzeti novog no name kineza za 200 eura ili 40 godina starog njemačkog dizla na kurblu? Hmmmm?

Čemu komplicirati s pretvaračima ako se može dobiti odmah DC... skace od srece

Snimka nije baš neke kvalitete.... stari fotoaparat.

Evo link: https://www.youtube.com/watch?v=fy1y8PyYLNk&feature=youtu.be trlja oci
[Vrh]
pesovic

PostPostano: 3.5.2014. sub. 15:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

I ja sam sličnu stvar probao, samo što sam alternator od mog renoa vrteo bušilicom. U ovom alternatoru su ispravljačke diode koje seku napon na 36V kako se ne bi oštetila instalacija ako se nekim slučajem zakuca regler. Ako bi se ove diode zamenile regularnim i napravio naponski razdelnik tako da 72V deli na 12V za regler, regler bi se dao prevariti da reguliše željeni napon od 72V. Ovu stvar sam probao i Renoov alternato sam prevario da pravi regulsanih 24V.

Alternator je dobro rešenje, ali je manje efiksno og alternatora sa stalnim magnetima jer imaš gubitke na pobudi, a i potrebno je i odraditi mehaniku. Evo slike mog generatora, snaga mu je oko 3kW a prilično je kompatan, prečnika 150 x50 mm debljina.

[Vrh]
Motohod

PostPostano: 3.5.2014. sub. 16:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

Prednost običnog automobilskog alternatora je u baš u toj mogučnosti regulacije preko pobude na rotoru. Okretaje pogonskog motora staviti čim manje moguće zbog buke i potrošnje. Osim toga, jeftini su. Zato je i ovaj išao na testiranje... ako preživi - super.
smijeh2
Sad je na redu Opelov od 90 ampera.... ako je Ijac nabavio pogonski motor.

BMS bi radio s DC strujom dobivenom iz takvog punjača.
[Vrh]
pesovic

PostPostano: 3.5.2014. sub. 17:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

Slažem se, samo što sam zaboravio da kažem da ovaj moj motor/genrator ima i koračni (step) motor, pa sam planirao zatvoriti petlju da se izlazni napon reguliše brojem obrtaja.
[Vrh]
pesovic

PostPostano: 11.5.2014. ned. 22:45    Naslov: Citirajte i odgovorite

Posle dugo pauze sam stigao da ispitam motor/generator iz svog invertorskog agregata i red je da podelim rezultate. Opterećenje generatora su bile dve kvarcne grejalice po 1.6kW spojene na red (pošto su očekivani visoki naponi na izlazu preko 500V). Trofazni napon na izlazu je ispravljen u jednosmerni pomoću punotalasnog Grecovog mosta i filtritan sa kondenzatorima. Broj obrtaja je meren preko frekvencije na pomoćnom namotaju, a sa druga dva instrumenta sam merio napon i struju koja je išla kroz grejalice. Na svakoj od grejalica sam imao po dva grejača od 800W koja sam preklopnikom mogao da spajam na red i paralelno.

Kada sam sve grejače spojio na red otpor je bio oko 240 Ooma a maksimalni napon na koji se grejalice smele priključiti da razvijaju punu snagu je 880V. Ovo opterećenje je bilo premalo za agregat, i on je došao do maksimalnih 7300 obrtaja u minutu na kojim su grejalice trošile 2.1kW (napon 735V DC, struja 2.9A DC)

Kada sam grejače u grejlaicama preklopnikom spojio paralelno otpor je bio oko 60 oma a maksimalni napon na koji se grejalice smele priključiti da razvijaju punu snagu je 440V. Ovo opterećenje je bilo preveliko da bi agregat razvio punu snagu, i on je došao do maksimalnih 5000 obrtaja u minutu na kojim su grejalice trošile 3kW (napon 430V DC, struja 7A DC).

Što se tiče potrošnje goriva nisam je stigao meriti, ali dok su merenja trajala (nekih 15tak minuta rada) potrošio je oko 200 do 300 ml goriva.

Nazivna snaga benzinskog motora (četvorotaktni 125 cm3) je negde oko 3.4kW na 7000 obrtaja tako da se se od generatora može očekivati još 10% više snage sa nekim potrošačem sa malo većim otporom od 60 oma. Generator je trofazni sa 7 polova po fazi, rotor ima 7 pari polova. Napon generatora je previsok za korišćenje u autu, planiram premotavati stator kako bi se napon smanjio na 72V (planiram da namotam tako da ga mogu koristiti i u 96V sistemu) a struju punjenja povećati na 35 do 40A. Napon ću regulisati brojem obrtaja jer na gasu imam mali koračni motor.
[Vrh]
BB

PostPostano: 8.8.2014. pet. 11:11    Naslov: Citirajte i odgovorite

A da li bi ovaj tip motora bio dobar za mali (sitan al dinamitan) generator u autu kao extender?
https://www.youtube.com/watch?v=YzBgoDeY3Ws

Ili je ovo već pod sankcijama...
[Vrh]
Munja

PostPostano: 2.3.2015. pon. 00:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da malo ozivim topic.
Ja sam imo ovak neku viziju slicnu Motohod-ovoj.

http://www.electronicspoint.com/attachments/funny-drawing-jpg.18943/

al nisam razmisljo o tom da kad se digne voltaza da ce alternator bit
puno teze okrenut nego dok puni sa 14V, pretpostavljam Very Happy
I malo sam se raspito o ovim strujnim forumima i dobio sam odgovor da to nebu funkcioniralo, da je veci gubitak nego dobitak.

Nek me neko ispravi ak sam u krivu.

Isprika radi linka za sliku al neznam kak bi drukcije stavio sliku posto nemam image shack vise Rolling Eyes
[Vrh]
pesovic

PostPostano: 2.3.2015. pon. 11:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

Alternator lako može napravit 50+ V kad mu se raskači povratna veza regulatora. MOguće je i regulator prevatiri pa mu dati napon 14V napon sa naponskog razdelnika tako da se može truditi da održava viši napon. Problem je što za tako visoke napone zahteva visoke brojeve obrtaja. Možda bi se mogao iskoristiti neki kamionski koji rade na 28V. Čitao sam neke radove gde se pominje DC/DC pretarač koji direktno diže napon alternatora na 48V i tu je efikasnost prilično visoka, preko 80% i puni visokonaponsku bateriju.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Pretvarači
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4
Stranica 4 / 4.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.