<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

BMW E-E39
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
dc74

PostPostano: 23.2.2015. pon. 14:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

Obzirom da je hladno vrijeme još ništa nisam radio na autu, samo po internetu istražujem i vrtim raznorazne planove po glavi.
Moja ideja je umjesto klasičnog mehaničkog razdvajanja mjenjača od motora preko lamele ugraditi elektromagnetsku spojku.
Na internetu sam pronašao par firmi koje se s time bave, ali uglavnom su to nekakve male spojnice tipa uključivanje kompresora klime i slično, a nešto ozbiljnije što bi meni odgovaralo košta oko 1000 Eu, a to mi je previše za eksperiment.
Pročitao sam da u nekim novijim autima ugrađuju takve spojke za uključivanje i isključivanje zadnjeg pogona.
Dali je netko već isprobao tako nešto ili možda zna gdje bi se mogla povoljno nabaviti neka ozbiljnija elektromagnetska spojka može i rabljena.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
Roman

PostPostano: 23.2.2015. pon. 14:57    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koliko sam ja skužio gledajući malo te elektromagnetske spojke one rade na principu kada je elektromagnet bez struje spojka je odvojena a kada se pusti struja onda privuče i spoji se sa gonjenim vratilom. Ajko je to tako ne razumijem zašto bi htio elektromagnetsku spojku koja bi u toku vožnje dodatno trošila struju na samu sebe. Što fali mehaničkoj spojci koju samo treba stisnuti nogom povremeno kada se želi promjeniti brzina iako uz malo vježbe može se kod elektromotora promjeniti i bez kuplunga. Smile
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
riba

PostPostano: 23.2.2015. pon. 15:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja i dalje tvrdim da je smiješno imati kvačilo na el. autu.
[Vrh]
dc74

PostPostano: 23.2.2015. pon. 15:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

Izvedba motora je takva da nije moguće napraviti međuploču i ostaviti originalno kvačilo.
Između motora i mjenjača će biti postavljen mali kardan ili kandžasta spojka, a to znači da nema mjenjanja brzina u vožnji. Ako bi postavio elektromagnetsku spojku dobio bi bolje vozne karakteristike vozila, a motor bi uštedio više energije nego što bi potrošila spojka jer bi više vremena radio u "ekonomičnijem" režimu rada.
[Vrh]
riba

PostPostano: 23.2.2015. pon. 15:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

Zašto misliš da ne možeš mijenjati brzine u vožnji? Može se! Samo pustiš gas, izbaciš u ler, pričekaš par sekundi da se motor prestane vrtiti, i ubaciš u novu brzinu. S el. motorima to nije problem jer rotor ima malu masu, nije puno veća ili je ček manja od kvačila u autu koje se isto vrti dok se prebacuje brzina.

Ima puno o tome na internetu, samo malo proguglaj i pročitaj.
[Vrh]
dc74

PostPostano: 23.2.2015. pon. 16:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kod mene je malo specifična situacija, motor je velik i težak preko 100 kg, na rotoru ima ogroman ventilator koji je služio kao doboš za kočenje pa je zato napravljen čvrst i masivan.
Na testu u garaži kad isključim motor na maksimalnom broju okretaja treba mu preko deset minuta da se zaustavi.
Sreća je jedino što ima momenta da može kretati u bilo kojoj brzini, ali bi ja ipak volio da ih mogu mjenjati u vožnji. Ako smislim nešto jeftino imat će mogućnost mjenjanja brzina u vožnji, a ako ne brzina će se mjenjati samo dok auto stoji, prvu brzinu mislim koristiti kod parkiranja i ulaza u dvorište, a treću ili četvrtu za vožnju ovisno o planiranoj ruti kretanja.
[Vrh]
bmwcabrio

PostPostano: 23.2.2015. pon. 16:26    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:
Ja i dalje tvrdim da je smiješno imati kvačilo na el. autu.

apsolutno.
kada vidim taj zamašnjak kojega mora okretati bezveze skup sa kuplungom i cijelom getribom....koma, a vidim kako bi sve bilo idealno bez getribe.
uz jak motor,kontroler i baterije može sav višak van ali uvijek je problem lova.
[Vrh]
eltico

PostPostano: 23.2.2015. pon. 19:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

dc74 je napisao/la:
Kod mene je malo specifična situacija, motor je velik i težak preko 100 kg, na rotoru ima ogroman ventilator koji je služio kao doboš za kočenje pa je zato napravljen čvrst i masivan.
Na testu u garaži kad isključim motor na maksimalnom broju okretaja treba mu preko deset minuta da se zaustavi.
Sreća je jedino što ima momenta da može kretati u bilo kojoj brzini, ali bi ja ipak volio da ih mogu mjenjati u vožnji. Ako smislim nešto jeftino imat će mogućnost mjenjanja brzina u vožnji, a ako ne brzina će se mjenjati samo dok auto stoji, prvu brzinu mislim koristiti kod parkiranja i ulaza u dvorište, a treću ili četvrtu za vožnju ovisno o planiranoj ruti kretanja.

A da zaboraviš taj motor? Imati češ ozbiljnih problema i na usporavanjima vozila, tj. morat češ imati dobar regen.
[Vrh]
dc74

PostPostano: 23.2.2015. pon. 19:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

Imam regen, nemam love, pa zato tražim što jeftinije elektromagnetsko kvačilo.
[Vrh]
bmwcabrio

PostPostano: 23.2.2015. pon. 19:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

obični glupi DC je zakon Cool
ovo sve drugo nije za garažne uvjete.
[Vrh]
BB

PostPostano: 23.2.2015. pon. 20:30    Naslov: Citirajte i odgovorite

a možda ima i neke prednosti...
dok je još na mreži, zalaufa se i onda još 0 do 15 minuta se može voziti po gradu bez da se upotrebljavaju baterije... smijeh2 smijeh1
[Vrh]
weky

PostPostano: 24.2.2015. uto. 07:46    Naslov: Citirajte i odgovorite

Neznam jel pitanje na mjestu al kako se ponasa elektromotor sa automatskom getribom stariji tip bez elektronike....
[Vrh]
riba

PostPostano: 24.2.2015. uto. 08:23    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mora imati minimum, dakle stalno se vrtiti. Po meni rasipanje energije i puno truda za ništa.
[Vrh]
Motohod

PostPostano: 24.2.2015. uto. 19:12    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ili staviti manju električnu pumpu koja bude držala tlak ulja u sistemu mjenjača a samo mijenjanje prebaciti u "ručni" mod. Odnosno, izbaciti hidraulični razdjelnik u kojem je "pamet" i brzine šaltati elektroventilima...

Izvedivo.Tko ima volje i vremena.
[Vrh]
lisicakm

PostPostano: 28.3.2015. sub. 20:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mislim da je najbolje da se ogledaš na omegu. Takav setup je optimalno rješenje za takav auto. Previše vremena odlazi na bavljenje stvarima koje su manje bitne....
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sljedeća
Stranica 7 / 8.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.