<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Sadimo drveće!
Idite na Prethodna  1, 2

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Ekologija
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
drug mile

PostPostano: 6.11.2014. čet. 10:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ima mnogo boljeg drveća za naše krajeve od te nezgodne paulovnije. Ali vidim da trgovci sadnicama odlično posluju, kao i sa svakom novotarijom koja se pojavi na tržištu.

Meni je paulovnija draga samo iz jednog razloga, odlično razara gradove, bar u primorju gdje joj klima odgovara. Niče iz svake pukotinice na asfaltu, zagađenje joj odlično paše pa je često jedino zelenilo usred industrijskih pogona, jednom kad nikne gotovo je nemoguće riješiti je se jer se odlično obnavlja iz korijena. Ima ona serija, "svijet nakon ljudi" gdje se nagađa kako bi se stvari odvijale da ljudi jednostavno nestanu, ili napuste neke urbane krajeve. Uživam gledati simulaciju kako se grad pretvara u divljinu, pa mi je u tom kontekstu draga i svaka napasna biljka koja može uspješno izrovati urbanizirane površine i pripremiti teren za ostale biljke i životinje.

Što se tiče pošumljavanja, ja muku mučim s divljači i vremeniskim nepogodama. Budući da nemam dovoljno vremena i novaca da spašavam svako stablo koje sam posadio, tražim načine da se to odradi onako kako priroda to čini. Izgleda da sve što čovjek čini da pomogne tom stabalcu zapravo je kontraproduktivno. Ja sam posadio stabla usred nekog grmlja i nasred livade, ono nasred livade su mi srne obrstile, ovo u grmlju nisu. Oko nekih sam pokosio travu, oko drugih nisam. Tu gdje sam pokosio, došle su srne i obrstile što im je servirano kao na pladnju, dok u visokoj travi očito nisu primjetile neke jadne sadnice. Nekim sadnicama sam pokresao donje grane, tako da rastu uspravno, u visinu, kako je to obično preporuka. Njih mi je nevrijeme slomilo, ostali samo mrtvi štapovi. Što nije slomljeno, to je zec ogulio koru, pa je rezultat isti. Na drugima nisam kresao grane, a i ove koje su slomljene su uglavnom potjerale mnogo grana iz korijena, formirali nekakve grmiće. Te grmiće niti vjetar lomi, niti je divljač posebno zainteresirana za njih. Što dalje pričati... A da, sadio sam uglavnom divlje voćke, kao što ostavljam da raste sve samoniklo na što mogu nešto korisno ucijepiti. Glog i trnjina su mi najčešći samonikli pioniri, ali ima tu i divljih jabuka, krušaka, trešanja, čemu dodajem i ja neke svoje sadnice uzgojene uglavnom iz koštica.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
ogi
Site Admin

PostPostano: 14.2.2015. sub. 21:20    Naslov: Citirajte i odgovorite

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
ogi
Site Admin

PostPostano: 22.11.2017. sri. 02:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Ekologija
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Idite na Prethodna  1, 2
Stranica 2 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.
Ne možete izbrisati Vaše postove.