<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Potrebna pomoc

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
pinba

PostPostano: 20.3.2008. čet. 05:01    Naslov: Potrebna pomoc Citirajte i odgovorite

Pozdrav svima na forumu.Ja sam Bane Pin iz Zemuna i dosta vremana sam vec zagrejan za temu elektro vozila.Na ovaj forum sam natrcao neki dan i drago mi je da ovakav forum postoji.
Kod mene postoje neke nedoumice tako da bih molio za pomoc.
Krenucu od pocetka.

1.Postoje dva vozila koja su u opticaju za prepravku na EV.
Jedno je VW beetle(buba) koja posle skracivanja treba da izgleda ovako:

Buba je vec rasturena i ceka se malo stabilnije vreme da se krene u sklapanje.
Drugo vozilo je Reno 4 koje mi se cini pogodnim za experimentisanje.

2.Moja nedoumica je koji motor koristiti tj gde nabaviti pogodan motor.
Postoji motor koji me je zainteresovao a koji se dosta koristi u USA za pokretanje EV ali ja nemogu da dodjem do proizvodjaca iako je u komsiluku u Bugarskoj.To je KOSTOV,DC motor,22kW(30hp),144V DC.max 4000 RPM

Ako neko ima neku informaciju vezanu za nabavku ovog motora tj ko je proizvodjac,bio bih mu puno zahvalan.

3.Radi sto boljeg iskoriscenja motora koji controller koristiti a da je nama pristupacan????(Ima raznih kontrolera na ponudi ali su svi oko 1000$)

4.Dali se drzati DC ili ici na AC motor???

i za kraj mog prvog posta izvod iz jednog iskustva:
Elektro Moskvič

Prenosim vam iskustvo jenog mog kolege, gospodina Mikloša Varge, elektro inženjera iz Subotice. Ova sumirana iskustva se nalaze u originalnom tekstu koji je preuzet iz

ZBORNIKA RADOVA
Drugog Skupa ?TRENDOVI RAZVOJA ELEKTRIČNIH VOZILA? - pogon i aplikacije

Prenosim ih u neizmenjenom obliku:

?Ideja o gradnji elektro-automobila mi je pala na pamet početkom proleća 1993. godine.
Radjanje ove ideje uslovila su tri faktora:
- prvi i osnovni faktor je bila aktuelna nestašica goriva i izuzetno visoka cena goriva na
crnom tržištu,
- drugi faktor je bio to što radim kao direktor razvoja u firmi "MELBAT", čija je osnovna
delatnost servisiranje i promet svim vrstama akumulatorskih baterija, viljuškara i punjača. Po struci sam dipl. inž. elektronike.
- treći faktor je bio što posedujem dva automobila, od kojih je jedan "Moskvič" iz 1987.
godine u voznom stanju, van upotrebe, pošto goriva nije bilo ni za jedno vozilo.
Ocenio sam da bi "Moskvič" bio podesan za prepravku na elektro-pogon, s obzirom na
njegovu robusnu konstrukciju, koja je sposobna da bez većih dorada nosi težinu olovne
akumulatorske baterije. Kao pogonski motor sam odabrao polovni jednosmerni redni motor od elektro-viljuškara, proizvodnje "Rade Končar", snage 5,5KW, nazivnog napona 72V, 1600 1/min. Dao sam zadatak kolegi iz firme Radivoju Prodanoviću, dipl. ing. mašinstva, da izvrši proračune kojima bi utvrdio, da li, i sa kakvim pretpostavkama, opisani elektromotor, može da pogoni pomenuto vozilo. Proračuni su pokazali da se uz korišćenje postojećeg menjača, kao reduktora broja obrtaja elektromotora, olovne akumulatorske baterije težine cca 350kg, može postići brzina od 36 km/h. Pristupio sam prepravci "Moskvič-a". Izvršena je demontaža postojećeg benzinskog motora. Rade Prodanović je projektova adapter (veznu ploču) za priključenje elektromotora na korpu kvačila. Tako smo izvršili montažu elektromotora na mesto benzinskog motora, ispod prednje haube vozila s tim da su na "Moskviču" ostali u funkciji i kvačilo i menjač. Iznad elektromotora montirano je postolje na kome su postavljena dva starter akumulatora 12V 135Ah, a u gepeku vozila su postavljene još četiri starter akumulatorske baterije 12V 135Ah. Papučicu za gas sam povezao sa potenciometrom elektronskog regulatora.
Kao regulator sam projektovao elektronski tiristorski čoper, koji sam u saradnji sa tehničarem Petrom Kostićem ugradio u "Moskvič-a". U vozilu sam zadržao akumulator 12V 45Ah za napajanje postojeće instalacije vozila. U gepek vozila smo ugradili specijalni punjač projektovan za namenu punjenja akumulatora u vozilu, sa priključnim kablom cca 20m. Time je adaptacija "Moskviča" završena.
Početkom decembra 1993 godine izvršio sam probnu vožnju koja je dala rezultate iznad
očekivanja. Vozilo se kretalo potpuno bešumno, brzinom od 45-50 km/h u drugoj brzini. Samo upravljanje je neobično jednostavno, pošto nema potrebe promene brzina, alnasovanje i sl., te se vozi kao automatik, tj. samo pritiskom na papučicu gasa.
Pristupio sam atestiranju vozila na "Mašinskom institutu" u Novom Sadu i izvršio sam
registraciju vozila 21.01.1994. godine. Od tada pa do danas za potrebe gradske vožnje isključivo koristim elektro-vozilo. Maksimalna brzina vozila je 46 km/h, radijus kretanja sa jednim punjenjem je oko 80 km. Težina praznog vozila je 1025kg. U aprilu 1994. godine sam starter akumulatore zamenio sa trakcijskim (vučnim) baterijama proizvodnje "Trepča" Peć tipa 4PAS 245 76V 220 Ah. Sa ovim baterijama maksimalna brzina vozila se povećala na 50 km/h, a radijus kretanja se povećao na oko 120 km. Vozilo se odlično ponaša na usponima a i vrlo često se u njemu vozi pet putnika. U više navrata prevozio sam i teret u lakoj prikolici i to na relacijama po 50 km.
Do današnjeg dana nisam imao nikakvih otkaza niti zastoja, a održavanje vozila se svodi samo na dolivanje destilovane vode u akumulatore. Od kuće do posla sam udaljen 9km, i svaki dan sve poslove u gradu obavljam sa elektro-mobilom, pri prosečnih 40 predjenih kilometara u toku radnog vremena. Samo punjenje baterija je vrlo jednostavno i svodi se na uključenje utičnice sa ispravljača u monofazni konektor 220V/10A. Posle prosečnog turnusa vožnje vozilo se ponovo napuni za oko tri časa.
Do današnjeg dana prešao sam oko 21.000 km sa elektro-vozilom.
Do sada sam intenzivno radio na izradi funkcionalnog modela lakog elektro-vozila, dvoseda, u saradnji sa "Poliester" - Faspini Priboj. Ovaj pokušaj je propao, obzirom na nemogućnost odgovarajućih dogovora sa rukovodstvom pomenute fabrike.
Trenutno radim na razvoju tranzistorskog čopera, koji bi zamenuo tiristorski čoper. Takodje radim na realizaciji DC/DC pretvarača za napajanje 12V instalacije vozila, da bi se eliminisao akumulator za napajanje iste. Razmišljam o prepravci lakšeg putničkog vozila na elektro-pogon. U tom smislu sam već nabavio jednosmerni redni elektro-motor snage 7,5KW 45V. Takodje sam izradio punjač za to vozilo, a u fabrici starter akumulatora "ZLETOVO" Probištip Makedonija su mi izradjeni specijalni akumulatori za pogon elektro-vozila 12V-165Ah. Ove akumulatore sam sam projektovao i ispitivanja su pokazala izvanredne rezultate. Težina ovakvog akumulatora sa kiselinom je cca 65kg, a njihova cena u serijskoj proizvodnji bi bila oko 50% viša od cene starter akumulatora istih performansi.

Mikloš Varga, dipl.ing.el
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
vendybiker

PostPostano: 20.3.2008. čet. 09:38    Naslov: Citirajte i odgovorite

Pozdravljam te! Drago mi je sto ima pronalazaca na svim prostorima nase bivse drzave.
Kao sto vidis motor KOSTOV je motor od viljuskara. Probaj da nadjes tako nesto na auto otpadu. I Miklos Varga, kojeg navodis, je pravio moskvica sa motorom od viljuskara (doduse slabijim, ali kad ide moskvic, sto ne bi buba). Lakse ces naci njega u imeniku, mozda i preko fakulteta, na kojem radi, nego firmu u Bugarskoj, koja izgleda, vise ni ne postoji.
Javi kako napredujes, bas bi me zanimale slike tvog auta
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
ogi
Site Admin

PostPostano: 20.3.2008. čet. 10:27    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dobrodosao Pinba! palac
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail Posjetite Web stranice
pedjamil

PostPostano: 26.3.2008. sri. 00:08    Naslov: Citirajte i odgovorite

Dobro dosao komsija ! Smile
Sto se el. motora tice , na buvljaku u Bubanj potoku(subotom) imas onoliko motora , a momci koji tamo rade el. motore , mogu da ti nabave skoro sta hoces(specijalizovani su i rade to x godina). Ne bi bilo lose da se konsultujes sa covekom iz Sente koji proizvodi el motore (kakve hoces - doslovno: kakve hoces), a ako ti treba njegov mail pisi na PM (on ga je napisao na elitesecurity forumu , pa pretpostavljam da moze da se koristi). Ja razmishljam o "in wheel" motoru (AC) , ali jos nisam definitivno krenuo u to pa mudro cutim. DC je mnoogo jeftinija varijanta (ne samo zbog motora , nego i zbog sveukupne tehnologije).
[Vrh]
inch

PostPostano: 26.3.2008. sri. 11:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

a kupiti samo karoseriju novog yuga ili floride, dali je to moguće? Rolling Eyes
[Vrh]
pedjamil

PostPostano: 26.3.2008. sri. 19:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

inch je napisao/la:
a kupiti samo karoseriju novog yuga ili floride, dali je to moguće? Rolling Eyes

Moguce je kupiti karoseriju (u smislu - limarija). Sto se ostalog tice (enterijer, mehanika, stakla...) to se ili kupi posebno ili se prebacuje sa nekog polovnjaka. Karoserija sa svim ostalim osim motora se zove "glider" i to niko ne prodaje (bar zvanicno). Zastava ionako nije najbolje resenje (osim za locost buildere - za razna budzenja i prepravke) zbog brzog propadanja limarije i samonosece konstrukcije (treba vodti racuna o tezini baterija). Postoji nova "zastava 10", ali to je isto sto i stari fiat "punto".
[Vrh]
inch

PostPostano: 26.3.2008. sri. 20:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

ali ima atest za registraciju i dobiješ knjižicu vozila - a lim će trajati do 5 godina...a što lakša šasija treba i manje baterija a to znači manju ukup. tež. itd (to je bio više kao prijedlog)
[Vrh]
pedjamil

PostPostano: 26.3.2008. sri. 21:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

Svejedno se mora raditi atest, jer se menja pogonska grupa i svasta jos uz to. Ima i drugih "laganih" automobila...Mada . mozda si u pravu; to ne bi bilo lose za neku prvu(probnu) samogradnju , nadasve zbog jeftinoce (podrazumeva se da se stedi i na ostalom - inace gubi smisao). Smile
[Vrh]
inch

PostPostano: 27.3.2008. čet. 14:43    Naslov: Citirajte i odgovorite

mislio sam kao razvojna platforma za motor i pogon, tvornica je dostupnija no da idem u italiju ili njemačku u tvornicu po šasiju pola ili una. Rolling Eyes
[Vrh]
pedjamil

PostPostano: 27.3.2008. čet. 21:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

inch je napisao/la:
mislio sam kao razvojna platforma za motor i pogon, tvornica je dostupnija no da idem u italiju ili njemačku u tvornicu po šasiju pola ili una. Rolling Eyes

Kao sto rekoh - nije losa ideja (kad sam malo bolje razmislio) jer je jeftino. Vise puta sam postovao link za "forkenswift" ( http://forum.ecomodder.com/showthread.php?t=33&page=26 ) , sto je slicna ideja (samo u drugom pakovanju). Mogu da se raspitam koliko kosta skoljka od yuga (bolje nego zastava 101, zbog krutosti) i koliko kostaju "sanke" (pandan sasije za yuga - mislim da je negde oko 150 eur). Ostalo na otpadu ili po oglasima , a sto se mehanike tice - ima mnogo delova od fiata koji su bolji i jaci, a pasuju na yuga i ne kostaju mnogo(tu bi ti mehanicari mogli pomoci sa informacijama). Delovi za yuga su kod nas jeftini (a mogu se poslati autobusom ili vozom zbog "blagog" zaobilazenja carine Very Happy ).
Sve u svemu , mislim da bi najskuplji "deo" bile baterije i, eventualno, kontroler, ako ides na verziju da se kasnije moze nadograditi. Ranije sam govorio da se kontroler moze napraviti (mislim na ljude koji se bave time profesionalno) i raspitao sam se - za verziju od 72V 500A su mi rekli "oko" 300 eur (a mozda i manje, s tim da amperaza vise cini cenu nego voltaza). Ukljucen DC-DC konverter, nije ukljuceno regenerativno kocenje i kapacitatori za to (moze i sa tim, ali nisam dobitnik premije na lotou). Inace, novi yugo kosta nesto malo ispod 4000 eur, a motori su jeftini (a i treba naci nekog ko hoce da ga kupi), tako da se ta varijanta ne isplati.
[Vrh]
pinba

PostPostano: 1.4.2008. uto. 05:53    Naslov: Citirajte i odgovorite

otici cu u subotu u Bubanj potok da pogledam,iskreno nisam bio tamo 4-5godina.mucim se oko sklapanja bube ali ide nekako
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.