<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Pomoć u odabiru automobila za 100kg 12kw končara i 100km dom
Idite na 1, 2, 3  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
tossa

PostPostano: 1.1.2015. čet. 21:40    Naslov: Pomoć u odabiru automobila za 100kg 12kw končara i 100km dom Citirajte i odgovorite

trazim pomoć naravno ne zelim nov auto.. do max 1500E pozeljno i jeftinije i koje baterije bi bile optimalne za 100km dometa
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku AIM
riba

PostPostano: 1.1.2015. čet. 22:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

Za baterije treba znati potrošnju, za to pomaže težina auta, aerodinamika i brzina kojom se vozi, pa netko može izračunati s onim kalkulatorom. Otprilike, ako imaš 96 V, treba ti 160 Ah baterije za tako težak auto.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
tossa

PostPostano: 1.1.2015. čet. 22:22    Naslov: Citirajte i odgovorite

za koliko tezak auto,, do 1050- 1100-1150-1200 u obzir dolazi samo litij, nadam se kupnji optimalnog litija fe ili lipo ja se ne razumjem u to a ni pomagači koje ću angazirati nemaju iskustva. ipak auto treba biti auto ipak je 12kw končar tezak 100kg. gepek mi je najmanje potrebna stvar ali barem 100L bi bilo dostatnoda se ima za otići u dućan s 4 osobe a nemislim pretjerivati sa strujom.. ali ko zna ako ste sigurni da bi rade mogao izdrzati budem ga nasvirao na 120 V ako mi je to opcija za onih 10-15 minuta voznje 90 km/h
[Vrh]
riba

PostPostano: 1.1.2015. čet. 22:58    Naslov: Citirajte i odgovorite

A ako se želi dignuti brzina treba ili dignuti napon, ili staviti mjenjač s nižim prijenosom. Koje su nominalne specifikacije tog motora?

Baterije dakle 32 ovakve ako si na 96V:

http://www.ev-power.eu/Winston-40Ah-200Ah/WB-LYP160AHA-LiFeYPO4-3-2V-160Ah-WIDE.html
[Vrh]
grrga

PostPostano: 1.1.2015. čet. 23:02    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nekako mislim da 160Ah neće biti dosta za domet. Ijac i Cose su sa takvim kapacitetima pa se baš ne hvale tolikim dometom pri takvim brzinama a auti su lakši. Mislim da je bolje u startu odmah računati sa 200 ili 250Ah.
[Vrh]
bmwcabrio

PostPostano: 1.1.2015. čet. 23:31    Naslov: Citirajte i odgovorite

grrga je napisao/la:
Nekako mislim da 160Ah neće biti dosta za domet. Ijac i Cose su sa takvim kapacitetima pa se baš ne hvale tolikim dometom pri takvim brzinama a auti su lakši. Mislim da je bolje u startu odmah računati sa 200 ili 250Ah.

mislim da je bolje u startu računati na 10k eur. Very Happy
samo jako mali lagani auto može proći pod to što on hoće, neravan teren i brzina će tražiti veliku potrošnju,puno veću nego nama u zg.
a taj motor je pretežak i nema nikakve okretaje ni na 96v neće preko 70kmh sa takvim motorom, na 120v će brzo izribati četkice i sam sebe a da bi vozio na tom naponu treba skup kontroler, dc-dc, kontaktori.......onda nema kupovine po odpadima.
po ljeti će trebati jako hlađenje kontrolera i motora a ako bude auto težak sa time neće moći nigdje mrdnuti
za takve uvjete treba raditi nešto kao eltico ali sa jačim motorom i više baterija.
a ovaj končar od preko 100kg je dobar jedino za viličar.
tossa, kupi nešto ultra lako i nabavi dobar motor, sve drugo će ti iz đepa izbiti hrpu novaca.
[Vrh]
tossa

PostPostano: 2.1.2015. pet. 03:33    Naslov: Citirajte i odgovorite

u st me s faxa uvjeravaju da veli jože na 96v ima dovoljno snage i okretaja za 100km/h čak i vise ako je moderni turbo dizel u pitanjui ako se radi o srednjoj klasi auta (ali evo smanjimo na 90km/h) voljan sam pokušati s radom prije svega jer sam ga praktički dobio na poklon. kratko su ga imali na faxu na ispitivanju...neki prijatelji od mojih prijatela. na opterećenjima pod 60V skoro da nema zagrijavanjana. 90min na 80V je pokretao veliki generator da je jedva bio malo vruć izvana, iznutra mu je izmjereno 70 i nesto C boljim lopaticama ventilatora bi se i to riješilo na vise okretaje od 2000 nisu smjeli pogoniti generator (a to je mrcina od 300kg na kotačima kojemu je pokvaren dizel motor) regenom toliko dobro koči a daje optimum struje bez plamena i velikog zagrijavanja (za regen nisu imali dovoljno istrumenata kako bi vise mjerili i ispitivali)a dobro si pogodio BMW bas ta opcija regena na većim brzinama mu troši četkice ali smatraju da to nije toliko destruktivno jer osim 3-4 velike uzbrdice/nizbrdice neće biti biti toliko česte. po njihovm rade bi umjereno mogao pogoniti 20 000km neki srednji auto bez servisa. s dodatnim hlađenjem jos i više. problem je kako smjestiti radu od 100+ kg u auto srednje klase duzinom bez preinaka glave ne pase u 306, golf,astru, megan,ford...jedva da stane u ZX i 405 ako ravnam glavu vani treba ići njegov ventilator(razmatra se i ta opcija). volvo 340/60-manje od 1000kg, puno mjesta ali mala nosivost i teski rade ponistavaju njegove dobre strane. 405, ZX su najlaganiji u klasi neki japanci BMW i mercedes su tezi od prosjeka srednje klase pa traze i jače baterije,ccc nadao sam se 5000-5500E dati za baterije. izgleda da ću trebati ići sistemom pokušaj s 160-30kom pa nadomjestati da bi dostigao 100km. BMW nebrini za četkice ali ako i odu brzo to mi je najmanja briga dosad su naznake trosenja na ispitivanju mikronske a vrtio se je i na 120-140V pod manjim opterećenjima a na tim voltazam su primjećene male vibracije u osovini sto bi duzim izlaganjem dovelo do rasipanja unutrasnjih djelova rade ali i to bi podnio na kraćim relacijama samo da nisu česte. ipak je to vučna mazga a ne trkaći konj. usput ja sam si zamislio nekih 7-8000E bez automobila. zasad rade 12kw mora biti dostatan jer su ispitivanja pokazala da on to moze i zna. njegova slaba strana su okretaji koje ću pokušati nadomjestiti nekim dizel autom. dajte mi vase prjedloge zasto da 405 pezo i zasto ne i zasto da mercedes 190D i zasto ne. znam da vas većina ima svoje favorite. ja ih nemam oslanjam se na hladni razum svih vas pa volio bi da čujem zasto je neki auto vas favorit... ps u obzir dolaze i neke pristojne polovne baterije. usput controller je zapi H2 120V 500A s opcijom regena sad se moram posvetiti nekim noćnim testovima iz biologije na poslu...
[Vrh]
zega

PostPostano: 2.1.2015. pet. 06:32    Naslov: Citirajte i odgovorite

Samo ideja, 405 je slican BX-u (zx nema hydractive ovjes) ili xantia ili XM (odlicna aerodinamika dobro za otvorenu cestu, udobnost odlicna veoma prostrano vozilo) ali dobra fora sa hydractiv ovjesom je da je hidro pumpa koristena i za servo, i za kocnice i za ovjes, pa kad original pumpu stavis na elektromotor imas uredno sve rijeseno...
Stovise kocnice imaju akumulator kuglu koja kad se "nabije" pod tlak snabdjeva kocnice poprilicno dugo, znaci kad se jednom sustav pokrene kocnice rade i dok sve stoji jos ohoho...
To ne vrijedi za ZX vec samo za vozila sa hydractiva ovjesom...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
svirko

PostPostano: 2.1.2015. pet. 09:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

Molim te nemoj se ljutiti ali ja cu biti direktan. Koliko sam te upoznao preko foruma mišljenja sam da je postavljeni zadatak ipak malo prevelik zalogaj za tebe (mislim da je i za mene i za večinu sa foruma). Potrošiti ćeš brdo para i još više vremena. Uporan si, imaš i neku pomoć pa ne sumnjam da bi ga završio ali pitanje je kada i sa kojim cijenom. Skup je ovo sport pa da probaš i da se učiš metodom pokušaja. Ja idem utabanom stazom za kadeta pa mi se oteglo pravo. Ne reklamiram nikoga ali ako si skupio dio love moj prijedlog je da kupiš nešto skoro gotovo kao što je elektro clio ili uvezeš nešto tvornički kao saxo electric.... Na kraju ti ostaje gušt i igranje da sam sve nadogradiš na litij... Koliko ugradiš litija toliko imaš dometa i brzine. Kako god odlučiš mi smo tu da pomognemo koliko možemo.
Na kraju ti još želim puno zdravlja i srece, baterija jakih, a lakih, i da ti je EV uz brdo brz!
[Vrh]
debeli

PostPostano: 2.1.2015. pet. 10:04    Naslov: Re: pomoć u odabiru automobila za 100kg Citirajte i odgovorite

tossa je napisao/la:
trazim pomoć naravno ne zelim nov auto.. do max 1500E pozeljno i jeftinije i koje baterije bi bile optimalne za 100km dometa

http://www.ev-power.eu/Winston-40Ah-200Ah/WB-LYP160AHA-LiFeYPO4-3-2V-160Ah.html

Za početak treba ti 32 * 320 USD = 10250 USD za baterije + barem 1000 USD za punjać i BMS

znači 11-12 000 USD samo baterija

i kad već uložiš 15 000 USD u bateriju i neko vozilo, možeš valjda i 1000 USD potrošiti na lagani i snažan električni motor prilagođen za e-automobile, a ne inzistirati na Radetu koji je napravljen za pogon viličara.

Ko god te savjetovao da je Rade od 100 Kg dobar za pokretanje automobila, loš je savjetnik.

Ili ukratko , ako budeš imao puno sreće, sa manje od 20 000 USD dovršiti ćeš vozilo

Kako ti se sada čini kupovina gotovog e-Citroena za 2500 EUR ?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
riba

PostPostano: 2.1.2015. pet. 10:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

Au al su te baterije skupe... Iste specifikacije panasonic pf (96V, 160Ah, 3.5C struja) - 5600 eura bez popusta na količinu, znači vjerojatno dosta manje za 1792 ćelije koliko treba. Plus nešto za interkonekcije.
[Vrh]
tossa

PostPostano: 2.1.2015. pet. 10:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

bravo debeli ukratko to i jeste ono sto me muči...pomalo postajem uvjeren da bi mi ovih 7-8 K bilo nedostatno bez auta pa se kupnja nečega čini realna opcija već sam na 2/3 novca za baterije(nadao sam se da bi 5-6 K bilo dostatno) ako ste shvatili max koliko sam spreman potrošiti je 10 000. već sam skoro 1000 potrošio na controller njegove pratioce uz radu i neke istrumente(jos nemam vakum pumpu) znao sam da nije ovo jeftilen jer me ne zanima mali auto.. a opet zelim nesto bolje od kadeta. samo me zanima...dali bi 150kg već masa mercedesa u odnosu na 405dizela(mozda i malo veća) bila velika razlika novca u baterijama. žega BX je papir u odnosu na 405 a nisam vidio niti jednog očuvanog Xantija je teži auto od mercedesa puna elektronike. dali ima neki noviji auto polovan do 1200kg a da ima dovoljno mjesta za radu. nemora mercedes i BMW biti mjerilo. hvala riba...nadam se velikoj pomoći za baterije ako se krene. usput hoćes li krenuti u sklapanje kutija za baterije ili definitivno prelaziš u rimca
[Vrh]
riba

PostPostano: 2.1.2015. pet. 11:04    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kod Rimca još ne idem, a na kutijama radim, imam nacrte, čekam da mi se napravi prvi prototip Smile
[Vrh]
dc74

PostPostano: 2.1.2015. pet. 11:50    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kupnja tvorničkog Citroen Saxa na struju za 2500 Eu bez baterija je sigurno jako povoljna, ako ti odgovara to vozilo pokušaj nekako provjeriti ispravnost vozila prije kupovine (posavjetuj se s onima koji su već kupili) i jako brzo ćeš se voziti na struju.
Ukoliko se bilo kojeg razloga odlučiš na preradu s ovim što već imaš mislim da će ti biti puno lakše preraditi auto s zadnjim pogonom. Ako motor planiraš spajati na getribu kao većina forumaša dobro razmisli o lameli, jer serijski motori imaju veliki moment i motori od 5 kW su trgali nove lamele, a tada u obzir možeš uzeti i aute s prednjim pogonom koji imaju uzdužno smješten motor kao npr. neki Passati (period oko 1997-2000) i Audi A4 (A6).
Sretno - što god odlučio palac
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Pošaljite e-mail
tossa

PostPostano: 2.1.2015. pet. 12:25    Naslov: re Citirajte i odgovorite

bilo bi super..neki noviji auto ako je moguće a da ne prelazim cifru koju sam spreman potrošiti. i ova mala ispitivanja u st su pokazala da rade moze izdrzuati sve napore. sad teorija je jedno a prexa drugo. ako uspijem potrošiti manje novca od planiranog ili koliko sam zamiislio vjerojatno ću biti spreman i zamjeniti radu s nekim modernijim motorom ako me razočara. jer ko bi stao kad je projekt potpuno gotov a blizu si onoga sto si zamislio. ali ako za baterije odvojim puno vise nego sto bi trebalo. sve bi mi palo u vodu a onda bi se jako puno oduzio projekt da bi se dobilo zadovoljavajuće. jer nisam spreman opet štediti(dovoljno nas kriza i ovako trese) a nema se nista za prodati. auto koje napravim (ako ) namjeravam uraditi za sebe i voziti duzi period.... zato mi se opcije BMW i mercedesa čino ok jer ne hrđaju tako lako. a opet ima puno mlađih japanaca...samo koji i sta.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na 1, 2, 3  Sljedeća
Stranica 1 / 3.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.