<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Kako odabrati pumpu za solarno?

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
brzi66

PostPostano: 16.8.2014. sub. 21:40    Naslov: Kako odabrati pumpu za solarno? Citirajte i odgovorite

Molim Vas savjet kako odabrati koju pumpu ugraditi u solarno grijanje da zadovoljava potrebe sustava a opet da nije preskupa i predimenzionirana?

Dosad sam u sistemu imao Grundfos Alfa 25-40UPS koja je danas nakon više od 20 godina vjernog služenja otišla u "vječna lovišta". Sustav se sastoji od 2 pločasta kolektora i solarnog spremnika od 300 litara, visinska razlika je oko 9 metara.
Malo sam surfao i vidim da postoji veliki izbor pumpi i različitih modela pa tako i jako veliki raspon cijena. Stara pumpa je uglavnom radila na prvoj brzini pa neznam ima li smisla opet kupovati sličnu toj ili bi bolje bilo uzet ove elektronske?
Naišao sa i na HALM pumpe, npr: http://www.termometal.hr/proizvodi/pumpe/cirkulacijske-pumpe-halm/pumpa-halm-hupa-30-40-solar-3-brzine-grijanje/2896/
za koje prije nisam nikad čuo, pa ako netko zna nešta o njima, ili ima netko kakav drugi prijedlog.
Zanimaju me pumpe dobavljive na području ZG i okolice, ili da je trgovac šalje na adresu.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
arteho

PostPostano: 16.8.2014. sub. 22:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

Da li si propustio da navedes razlog zbog kog si nezadovoljan starom, razocaran si vekom od 20 godina, ili je u pitanju nesto drugo.
[Vrh]
brzi66

PostPostano: 16.8.2014. sub. 23:52    Naslov: Citirajte i odgovorite

Nisam nezadovoljan, nego je negdje probila i izbacuje osigurač. Spojim žarulju ili bilo koje drugo trošilo i sve je OK. Znači nije kvar instalacije nego pumpa. Pokušat ću još da nije otišao kondenzator, iako je po izgledu kao novi.
Uglavnom kad je stara pumpa kupovana ja sam bio mladić i to je birao moj otac, a sumnjam i da je u ono doba imao veliki izbor. Ne razumijem se previše u modele pumpi pa zato tražim savjet, Ne bih kupio pumpu za npr. 2000 kn i od 100-120 W, ako mi je dovoljna ona od 700 km i 45W.
[Vrh]
zega

PostPostano: 16.8.2014. sub. 23:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

Stari moj ta je pumpa zakon da to radi po 20 godina bez da ju pogledas, koliko sam problema imao sa Wilo, pa sa slovenskim pumpama, uvijek sam htio Grundfosa, nova verzija tvoje pumpe cica 5W u prvoj brzini!!!
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
brzi66

PostPostano: 17.8.2014. ned. 08:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vidim da sad daju 5 godina garancije, jedino neznam jel bi mi bilo bolje uzet UPS model koji sam imao i kojem se ručno na sklopki mijenja brzina ili ovaj model kao s videa. Nisam baš uspio shvatiti po čemu ona određuje brzinu protoka? Moraju li se onda ugrađivat još kakvi senzori ili nešta dodatno, ili se jednostavno zamijeni pumpa s drugom?
[Vrh]
munjeni

PostPostano: 17.8.2014. ned. 10:21    Naslov: Citirajte i odgovorite

Uzmi najjednostavniji model, podesi na tebi potrebnu brzinu i 'zaboravi' na pumpu sljedećih 20 godina.
[Vrh]
brzi66

PostPostano: 18.8.2014. pon. 20:14    Naslov: Citirajte i odgovorite

Eto samo da javim da sam našao pumpu kakvu sam imao, samo još malo štedljiviju jer na 1. brzini radi na 25W dok je stara bila na 36W. Alpha 2 - istina da može trošit samo 5Wali je za duplo skuplja pa mi nije imalo smisla uopće razmišljati o njoj.
Uglavnom uzeo jednu od dva komada "starog" modela šta su ostali u trgovini pa smo još uspjeli dobiti 20% rabata tako da me ispala 710 kn! U Ferotermu mi nudili marku "Terma" za 500 kunića, ali kad sam spomenuo da je moja stara radila više od 20 godina, trgovac je uz osmjeh prokomentirao da ne očekujem niti približno toliki vijek trajanja.
Radi onoga što je napisao zega, rekao trgova za Termu, i malo istraživanja odlučio sam ipak malo više "odriješiti kesu" i ne mijenjati marku.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.