<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

NISSAN SUNNY EV
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
riba

PostPostano: 8.7.2014. uto. 10:54    Naslov: Citirajte i odgovorite

Lupo je super auto za preradu, ima 4 euro ncap zvijezdice, a još uvijek je lagan, 880 kila.

Tomy imax b6 klon je pun grešaka, daj posudim ti ja single cell punjač 10A kad se vratim u hr. I moraš plus spojiti na jednu stranu paralele, a minus na drugu.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Cose

PostPostano: 8.7.2014. uto. 12:55    Naslov: Citirajte i odgovorite

riba je napisao/la:
Tomy imax b6 klon je pun grešaka, daj posudim ti ja single cell punjač 10A kad se vratim u hr. I moraš plus spojiti na jednu stranu paralele, a minus na drugu.

Mozda ima gresaka, ali ovo sigurno nije razlog - ako ide tako mala struja onda je sigurno slab paralelni spoj ili tanke zice na baterijama. Na paketu gdje sam paralelizirao spojnicama je uredno islo punom strujom single-cell punjaca (20A), a kad sam kemijao sa zicama onda islo max 7-8A.
[Vrh]
lisicakm

PostPostano: 8.7.2014. uto. 13:07    Naslov: Citirajte i odgovorite

Cose je napisao/la:
riba je napisao/la:

Mozda ima gresaka, ali ovo sigurno nije razlog - ako ide tako mala struja onda je sigurno slab paralelni spoj ili tanke zice na baterijama. Na paketu gdje sam paralelizirao spojnicama je uredno islo punom strujom single-cell punjaca (20A), a kad sam kemijao sa zicama onda islo max 7-8A.

Ja imam ovaj punjač
http://hobbyking.com/hobbyking/store/__7028__Turnigy_Accucel_6_50W_6A_Balancer_Charger_w_Accessories.html

Njime redovito punim LiPo, i sve druge batke i zadovoljan sam . Puni i LiFe
Spojim sve u paralelu i stavim na 5 A nek puni
[Vrh]
Tomy

PostPostano: 8.7.2014. uto. 13:35    Naslov: Citirajte i odgovorite

Može Riba, čujemo se na pp dok se vratiš, a ja ću do tog probati nešto izmisliti jer srce ne da mira. Spojio sam tako paralelno i na prvu +, a na zadnju -.
Ja koristim ovaj za punjenje lisicakm:
http://hobbyking.com/hobbyking/store/__15379__IMAX_B6_Charger_Discharger_1_6_Cells_COPY_.html
Mislim da je jedan od problema u onome što je Cose rekao, a u što i ja sumnjam - loši spojevi jer sam se malo žurio.
Problem br.2 je vjerojatno napon...kad B6 stavim na LiFePO4 puni s naponom od 3,6V i 0,5A, a sad sam ga stavio na Lipo i puni s 4,2V i 1.5A (podešenih 2A)...čudan mu je program-kako će on ćeliju napuniti do kraja sa 3.6V?!
[Vrh]
Roman

PostPostano: 8.7.2014. uto. 14:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ja ipak neću pokušavati takvu ekzibiciju iako imam jamara punjač sa 5 A jer ipak mojih 70 čelija spojenih u paralelu dalje 3,2 V i 3500 Ah a sa tih 0,5 A punjenje bi trajalo teoretski 7000 sati. Nemam ja strpljenja toliko čekati Smile

Kada nabavim BMS spojit ću ih u 32S 2P i puniti sa punjačem 96 V 16 A pa će to ispasti samo nekih 10-tak sati. Koliko sam vidio sve imaju napon od 3.33 V što je vrlo dobro a neka i balancer odradi svoj posao.
[Vrh]
riba

PostPostano: 8.7.2014. uto. 14:15    Naslov: Citirajte i odgovorite

Romane to ne ide baš tako. To što su sve na istom naponu, ne znači ništa. Na tom istom naponu mogu biti između 30% i 90% pune, to je lifepo4 koji u sredini ima isti napon.

Balanseri nisu dovoljno jaki da upiju 16 A ako je neka ćelija otišla previsoko, osim ako nemaš bms koji može ugasiti punjač kada je jedna ćelija previsoko. Ali svakako je bolje prije ih izbalansirati i napraviti inicijalno punjenje.

Ima i drugih načina, kao bottom balance i gašenje punjenja prije CC faze, ali ne bih sada o tome.
[Vrh]
Cose

PostPostano: 8.7.2014. uto. 18:42    Naslov: Citirajte i odgovorite

Roman je napisao/la:
Ja ipak neću pokušavati takvu ekzibiciju iako imam jamara punjač sa 5 A jer ipak mojih 70 čelija spojenih u paralelu dalje 3,2 V i 3500 Ah a sa tih 0,5 A punjenje bi trajalo teoretski 7000 sati. Nemam ja strpljenja toliko čekati Smile

Kada nabavim BMS spojit ću ih u 32S 2P i puniti sa punjačem 96 V 16 A pa će to ispasti samo nekih 10-tak sati. Koliko sam vidio sve imaju napon od 3.33 V što je vrlo dobro a neka i balancer odradi svoj posao.

Onda ces opet po forumu pisati kako LiFe ne valja kad se dogodi sranje, jer ne zelis slusati?

Ovo kako si zamislio moze funkcionirati jedino u slucaju ako imas punjac kojem ce BMS moci dojaviti da je neka celija dosegla puni napon, pa da punjac smanji struju - u protivnom ces imati punu celiju na 3.65V kroz koju prolazi i dalje 16A (jer su druge celije manjeg napona) dok BMS to pokusava balansirati sa mozda 1A. I za par minuta kao rezultat imas skurenu celiju.
[Vrh]
bmwcabrio

PostPostano: 8.7.2014. uto. 20:56    Naslov: Citirajte i odgovorite

Romane,šteta bi bilo ostati na olovu nakon što si konačno nabavio prave baterije, obavezno poslušaj savjete palac
[Vrh]
lisicakm

PostPostano: 8.7.2014. uto. 22:51    Naslov: Citirajte i odgovorite

Tomy je napisao/la:
Može Riba, čujemo se na pp dok se vratiš, a ja ću do tog probati nešto izmisliti jer srce ne da mira. Spojio sam tako paralelno i na prvu +, a na zadnju -.
Ja koristim ovaj za punjenje lisicakm:
http://hobbyking.com/hobbyking/store/__15379__IMAX_B6_Charger_Discharger_1_6_Cells_COPY_.html
Mislim da je jedan od problema u onome što je Cose rekao, a u što i ja sumnjam - loši spojevi jer sam se malo žurio.
Problem br.2 je vjerojatno napon...kad B6 stavim na LiFePO4 puni s naponom od 3,6V i 0,5A, a sad sam ga stavio na Lipo i puni s 4,2V i 1.5A (podešenih 2A)...čudan mu je program-kako će on ćeliju napuniti do kraja sa 3.6V?!

Ti punjaci nisu baš dobri, koristili su ga par kolege , al nisu bili zadovoljni
[Vrh]
DompaEV

PostPostano: 8.7.2014. uto. 23:28    Naslov: Citirajte i odgovorite

Kao prvo, svim sretnim kupcima cestitam na uspjesnoj kupnji! Smile palac

Roman je napisao/la:

Otkad se tebi tako jako pocelo zuriti? Upitnik
Bolje to balansiranje napravi kako spada i kako ti svi savjetujemo stari sad dok su baterije jos "citave" i izvan auta.
Nije to takav veliki posao kao sto se cini, a pristedjet ce ti para i zivciranja.
Kad si vec uspio nabaviti te baterije po super cijeni (upola nego sto sam ja svoje platio, a ta cijena je vec bila jako dobra), stvarno bi bilo glupo da sad ijednu pokuris jer ti nemas strpljenja toliko cekati.

I malo ti matematika ne stima - ako je punjac od 5A (kako si prvo naveo) onda je to 700 sati.

Ako vec nemas jaci punjac, a zuri ti se, onda proces punjenja mozes ubrzati tako da nabavis staro PC napajanje (toga se nadje gotovo svuda, doma u furdi ih imam nekoliko) i spojis izlaz 5V na paralelni spoj svih 70 baterija ("+5V" na prvu bateriju, a "-" na zadnju). Ako se PC napajanje iskljucuje jer mu je 3,33V (na koliko su baterije sad) prenizak napon trosila, onda treba spojit jednu ili dvije malo jace diode u seriju, pa ce se "pribrati".
Malo bolje napajanje moze dati i 30A na 5V izlazu, sto ce reci manje od stotinjak sati ako su baterije potpuno prazne (sto se cini da nisu). Ako ti ni to nije dovoljno brzo nabavi jos koje napajanje pa spoji i to u paralelu Mig
Proces punjenja na ovaj nacin nikako ne ostavljaj bez nadzora, a pogotovo ne preko noci ili dok si na poslu.
Obavezno mjeri napon svako toliko (npr. svakih 1h), pa kad dodje do 3,5V pocni mjerit svakih pola sata ili cesce. Na 3,6V odspoji PC napajanje i spoji taj svoj jamara punjac.
Ostavi to tako bar dan-dva i baterije ce se ispeglati.

BMS u kojeg bi ti ulozio toliko povjerenja nije napravljen za takvu vrstu balansiranja koja sad tebi inicijalno treba, on se koristi samo za zavrsno balansiranje celija, kad su sve vise manje gotovo potpuno pune.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Tomy

PostPostano: 9.7.2014. sri. 00:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

Malo mi ovo neobično kod punjenja baterija s 3,3 na 3,6 trebalo mi je 6 sati strujom od prosječno 2A s mojim "glupim" imaxom b6 i to postavkama za lipo jer na life puni do 3,6 i sad mi je objavio da su pune kad sam ga probao priključiti da provjerim da li ide. Baterije ću inicijalno puniti do 3,75 kako je savjetovao grrga, ali malo mi to prebrzo ide s tim punjačem i tim strujama. Koliko su one pune na 3,3V? Upravo sam štopao i u 5min je napon porasao s 3.6 na 3.65 uz struju 1A,je li to normalno? (govorim o punjenju 24P)
[Vrh]
miko

PostPostano: 9.7.2014. sri. 06:34    Naslov: Citirajte i odgovorite

Koliko sam do sada vidio čim napon čelije pređe 3,43V baterije se jako brzo napune do 3,65V, pošto nemam još BMS punim ih do 3,5V, kada čelije dođu do 3,43 za 10 minuta su na 3,5V a za još par minuta dođu na 3,65V, da imaš za usporedbu ja ih sada naravno punim u seriji sa nekih 16A.

Romane

ja sam stavio 48 čelija u paralelu, sve su se balansirale tako dva tjedna nažalost bez punjača, nakon dva tjedna napon na svakoj čeliji je bio 3,32V. Stavio sam ih u auto i priključio na punjač da ih napunim, tada sam vidio nešta nelogično, jedna raste brže od druge, jedna ide na 3,35...36 a druga stoji na 3,32V i tako došla prva čelija na 3,5V ja isključim punjenje, krenuo u vožnju kad na jednoj napon pada po sekundi 0,01V, vratim se kući da ih ponovno napunim, kad opet ista priča, nakon te egzibicije idem izvaditi tu čeliju gdje napon pada i imao sam šta vidjeti čelija se nabušila, sva sreća pa je to samo bila jedna čelija. Jedna čelija me je koštala 90Eur Sad

Posudio sam od kolege Cosea punjač i sve izbalansirao i ispeglao za neka dva tjedna, stalno gledam da si uzmem takav jedan punjač ali nikako da skupim lovu, zato savjet svima OPREZ.

Sa ovakvim punjačem sam ja punio i mogu reči sve 5, nema inidkator koliko je W ušlo u baterije niti koliki je napon ali on sam isključi kada dođe na 3,65V

http://www.ev-power.eu/Chargers-6V-to-36V/Charger-3-6V-18A-for-LiFePO4-cells-1-cell.html

Baterije ste dobili po cijeni olova nije skupo dati još 50 eur pa imati pravi punjač. Ako netko nemože toliko uložiti ja ću otkupiti od njega taj punjač nakon što napuni svoje čelije (naravno po umanjenoj cijeni).
[Vrh]
lisicakm

PostPostano: 9.7.2014. sri. 07:19    Naslov: Citirajte i odgovorite

Definitivno nije puno i hvala na linku provjerenog punjača. Svakako ću to nabaviti palac
[Vrh]
zega

PostPostano: 9.7.2014. sri. 08:00    Naslov: Citirajte i odgovorite

Lisicakm jel taj avatar novi auto donor?
Odlican izbor!
Wink
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice MSNM
lisicakm

PostPostano: 9.7.2014. sri. 08:17    Naslov: Citirajte i odgovorite

zega je napisao/la:
Lisicakm jel taj avatar novi auto donor?
Odlican izbor!
Wink

Hehe , za sad definitivno ne . Možda u nekoj budučnosti ako nađem batke po ovoj cijeni Wink , al onda treba barem 3x više nek sam sad uzeo Wink
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Samogradnja električnih automobila
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Idite na Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sljedeća
Stranica 4 / 6.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.