<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Razdvajanje termosifonskog kolektora

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
drug mile

PostPostano: 1.11.2013. pet. 11:55    Naslov: Razdvajanje termosifonskog kolektora Citirajte i odgovorite

Za vikendicu bi mi dovoljan bio manji solarni sustav za zagrijavanje vode. Volio bih proći i bez pumpe za cirkulaciju. Imam mogućnost postaviti spremnik iznad razine kolektora, ispada da bi termosifonski efekt funkcionirao.

Raspitivao sam se za cijene raznih varijanti sustava s odvojenim komponentama, i netko mi predloži da kupim termosifonski kolektor. Samo, kod mene bude dosta ispod nule zimi, stvar ne funkcionira sa ovim kolektorima na krovu. Zato mi netko predloži, da termosifonski kolektor razdvojim, produžim cijevi, pa kolektor ostavim na krovu a spremnik montiram na tavan (grijani prostor).

Jel prolazi ova ideja? Ima li varijanti s odvojenim komponentama koje bih mogao nabaviti za približno jednaku cijenu kao gore predložena varijanta? Trik je što mi spremnik mora biti horizontalan, jer vertikalnog mogu jedino smjestiti na pod tavana, onda nije iznad kolektora. Horizontalne je teže naći, i mislim da im je cijena viša. Što je otprilike razlog što su mi preporučili modifikaciju termosifonskog.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
Tomy

PostPostano: 1.11.2013. pet. 18:13    Naslov: Citirajte i odgovorite

Trebalo bi raditi ako cijevi nisu preduge,mislim da je minimalna visinska razlika da radi kojih pola metra.
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
pelinko

PostPostano: 5.11.2013. uto. 12:56    Naslov: Re: Razdvajanje termosifonskog kolektora Citirajte i odgovorite

drug mile je napisao/la:

Raspitivao sam se za cijene raznih varijanti sustava s odvojenim komponentama, i netko mi predloži da kupim termosifonski kolektor. Samo, kod mene bude dosta ispod nule zimi, stvar ne funkcionira sa ovim kolektorima na krovu. Zato mi netko predloži, da termosifonski kolektor razdvojim, produžim cijevi, pa kolektor ostavim na krovu a spremnik montiram na tavan (grijani prostor).

Jel prolazi ova ideja?

kod mene za tavanski stan je tako napravljeno
plocasti kolektor je vani na krovu, a solarni spremnik horizontalni 90 l je s unutarnje strane sljemena
duzina bakrenih cijevi je 5-6 m
visinska razlika cca 50 cm

montirana je i pumpa i elektronika, ali to nije u funkciji jer nema potrebe
ljeti je temperatura vode 70 C, sad je oko 40 C kad ima sunca
2 ekspanzione posude - jedna za glikol, jedna za toplu vodu, nepovratni ventil i sigurnosni ventili

btw, uz horizontalni solarni spremnik montiran je i koncarov horizontalni 80 l elektricni bojler kojem je ulaz vode izlaz iz solarnog tako da se voda po porebi moze dogrijavati/grijati u nocnom rezimu
[Vrh]
drug mile

PostPostano: 5.11.2013. uto. 13:09    Naslov: Citirajte i odgovorite

Super, hvala obojici. Ima li šanse da ako kupim kolektor koji na sebi ima spremnik, dakle sve u jednom, da možda neću moći razdvojiti komponente i spremnik staviti na tavan? Ako npr. kupim nešto iz kataloga, na neviđeno, pa se pokaže da su cijevi negdje skrivene, zalivene, da je spojeno na neki čudan način... ili nema teorije da se tako nešto dogodi?
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku Posjetite Web stranice
dmeter

PostPostano: 5.11.2013. uto. 13:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

drug mile je napisao/la:
Super, hvala obojici. Ima li šanse da ako kupim kolektor koji na sebi ima spremnik, dakle sve u jednom, da možda neću moći razdvojiti komponente i spremnik staviti na tavan? Ako npr. kupim nešto iz kataloga, na neviđeno, pa se pokaže da su cijevi negdje skrivene, zalivene, da je spojeno na neki čudan način... ili nema teorije da se tako nešto dogodi?

evo ovaj se može odvojit
http://www.webgradnja.hr/katalog/8921/termosifonski-solarni-kolektor-bt-solar/
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Solarni kolektori
Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.