<br />Električna vozila i obnovljiva energija - Početna<br /> Električna vozila i obnovljiva energija

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Spuštanje voltaže na vjetrenjači?

Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Vjetrenjače
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Vene

PostPostano: 26.5.2013. ned. 19:25    Naslov: Spuštanje voltaže na vjetrenjači? Citirajte i odgovorite

Pozdrav,
dakle imam mali vjetrogenerator napravljen od stropnog ventilatora.
E sada, nabavio sam rectifier koji mi prebacuje AC u DC no i dalje imam previsoku voltažu. Dobijam i preko 200V zavisno o brzini vrtnje. A meni bi trebalo da puni baterije koje su na 24V.

Ono što bi htio je uzeti regulator npr ovaj http://tinyurl.com/psg58vf
I spojiti to da mi puni baterije ali pretpostatavljam da moram prvo spustiti napon jer regulator ne bi mogao primiti tako visoku voltažu.
Ima li kakva elektronika koja to moze spustiti? Ili možda neki drugi način da se to riješi?
Thx...
[Vrh]
Korisnički profil Pošaljite privatnu poruku
Mrax

PostPostano: 26.5.2013. ned. 20:40    Naslov: Citirajte i odgovorite

Treba ti jeftiniji mppt sa visokim ulazom. Znam da ovi skuplji imaju, ali...?
Ovisi koliko ti vrijedi prokekt.
No ako ti vjetrenjača na izlazu daje AC, onda prvo skini sa transformatorom na niži napon, pa ćeš lakše.
[Vrh]
Vene

PostPostano: 28.5.2013. uto. 22:48    Naslov: Citirajte i odgovorite

Mrax je napisao/la:
Treba ti jeftiniji mppt sa visokim ulazom. Znam da ovi skuplji imaju, ali...?
Ovisi koliko ti vrijedi prokekt.
No ako ti vjetrenjača na izlazu daje AC, onda prvo skini sa transformatorom na niži napon, pa ćeš lakše.

A ono projekt je parsto kuna, mislio sam nešto low budget složit tek toliko da par wata dobijem.
Šta kad spustim na niži napon, na koliko nisko, kakav točno transformator da tražim? I šta dalje? Sad
[Vrh]
Mrax

PostPostano: 29.5.2013. sri. 15:47    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne znam koliko ti se kreće napon ovisno o brzini vjetra.
Ako dobiješ npr 110V do 220V(primjer) a imaš trafo koji inače skida sa 220 na 48V. Tada će ti se izlazni napon kretati od 24V-48 V(pričam o idealnom sistemu bez gubitaka).
Kad spustiš na niži napon lakše je baratati.
Inače LED Driver za ledicu 20W radi u rangu (Ulaz 85V-265V (50-60Hz)) , a van baca output 20V-45V.
Postoje i jači driveri.
Sad ne znam kako bi se taj elektronički step down ponašao kod drugačije frekvencije napona tvoje vjetrenjače.
Igrom slučaja imam dva komada, ali spuštaju napon na stabilnih 12V +-0,5V
(tebi treba 24V) (20W) pa možeš pokušat ako netko od iskusnijih elektroničara na forumu misli da bi radilo na tvoju vjetrenjaču.
Ovi regulatori se mogu spojiti i paralelno. Dobiješ 40W. Isprobano.
Imam i ove od 20-45V, ali su mi u paru sa LED-icama.

Ako nečim spustiš napon na 28-38V rang (DC) onda možeš jednostavno spojiti L7824A koji ti u tom rangu spušta na stabiliziranih 24-25V (1A).
[Vrh]
Vene

PostPostano: 30.5.2013. čet. 10:24    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ovak imam 3 zice. Kad zavrtim rukom i spojim crvenu i plavu dobijem prek 200v. Kad spojim ostale kombinacije npr plavu i crnu dobijem do 100v kad zavrtim jako rukom. Nije mi jasno kak mi mogu pomoci driveri za led kad meni za punjenje accua treba cca 28v. A driveri bi dali valjda 24V?
Probao sam spojiti vent od pc-a. Dok je trosilo spojeno puno teze se okrece. Ono dobio sam sam do 7v kad zavrtim rukom. Vent je radio fino i na toj voltazi.
[Vrh]
Mrax

PostPostano: 30.5.2013. čet. 16:36    Naslov: Citirajte i odgovorite

Ne treba ti 28 V. Treba ti napon taman veći od trenutnog napona. Puniš strujom. A pošto nemaš neku snagu, tako ti je svejedno puniš li sa 28V i 0,8A ili sa 25V i 1A (npr.)
Tebi su baterije na nula posto SOCa na 20,4V(1,7V po ćeliji) i tada ti je dovoljno i 22-23V. Kako raste napon ćelija, tako se podiže i napon punjača.
Skroz pun ti je na 2,14V po ćeliji(ovisno o bateriji) što je 25,7V. Kad se napon popne do toga pametni punjači idu na Float(2,25-2,35V po ćeliji) koji je u tvojem slučaju 28V na jedno 2 sata, i onda se napon spusti na 25,7V. Nemojte me vatati za decimale. Za mali lov cost ti to ne treba.
Dovoljno ti je 25,7V (26).
Kako god bilo treba ti neki regulator punjenja. Bio on IC ili gotov tvornički sklop.
Nisam nikad probao sa LED Driverom, ali budem probao. Izmjerit ću napon na bateriji prije, i kada spojim driver.
[Vrh]
Mrax

PostPostano: 30.5.2013. čet. 16:39    Naslov: Citirajte i odgovorite

Te tri žice su ti za dvije brzine ventilatora. Jedna je nula, a druge dvije su ti krajevi namota. Nađi na netu kako je spojeni namoti. Možda u seriju, tj na sredini namota je izvučena jedna žica. Nemam pojma.
Koliko je inače bio wati ventilator.?
[Vrh]
Vene

PostPostano: 31.5.2013. pet. 18:06    Naslov: Citirajte i odgovorite

Vent je bio 50w ali je preradjen stavljeni neod. Magneti. Treba mi veca voltaza. Ja imam solarni sustav sa nekih 600ah accua. Agm. Koji su uglavnom puni. Dakle oko 27v su dosta vremena. Mislio sam nakaciti i vjetrenjacu u sustav iako znam da je to nista kad u usporedbi sa panelima kojih imam 500w.
E sad onaj muddymuddymudman govori da u ovom slucaju akumulatori djeluju kao regulator. Ali mi je to malo nejasno. Pokusao sam spojiti na jedan 12v accu i vrtiti rukom i fakat voltaza kojom puni bude oko 12.5 dok je accu na 11, 8. Mislim da kak se accu puni tak se sve teze vrti vjetrenjaca. Nekuzim jos dosta oko tog...
[Vrh]
Mrax

PostPostano: 3.6.2013. pon. 12:43    Naslov: Citirajte i odgovorite

neće se teže vrtit već lakše. Aku ti je jači izvor od vjetrenjače pa ruši napon na svoj. Da ti je vjetrenjača jača bio bi i napon veći, no zaboravi to. Nije dobar način.
[Vrh]
mmuscet

PostPostano: 3.7.2013. sri. 21:41    Naslov: Citirajte i odgovorite

ako imam veliku udaljenost preko 200 m od dobre pozicije za vjetrenjaču i kuće da li ima smisla staviti trofazni trafo i napon dignuti do recimo 380v i tanjim kabelom do kuce i ponovo trafo i spustiti na napon potreban regulatoru.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započnite novu temu   Odgovorite na temu    
Električna vozila i obnovljiva energija - Početna
-> Vjetrenjače
Vremenska zona: GMT + 02:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možete otvarati nove teme.
Ne možete odgovarati na postove.
Ne možete uređivati Vaše postove.